GeriDünya Eski Çek başbakanına taşlı saldırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski Çek başbakanına taşlı saldırı

Çek Cumhuriyeti'nin eski başbakanı ve liberal ODS partisinin lideri Mirek Topolanek'e taşlı saldırıda bulunulduğu bildirildi.

ODS sözcüsü Martin Kupka, ülkenin güneydoğusundaki Hustopece'de bir plaj voleybolu turnuvasına katılan 53 yaşındaki Topolanek'in kimliği belirsiz kişilerin taşlı saldırısına hedef olduğunu kaydetti.

Topolanek'in, ülkede Ekim ortasında yapılacak erken genel seçimler öncesinde seçim kampanyası çerçevesinde Hustopece'de bulunduğunu belirten sözcü, saldırıda Topolanek'in özellikle hedef alındığının çok açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Sözcü, 4 kişi oldukları belirtilen saldırganların Topolanek'e sözlü saldırıda da bulunduğunu belirtti ve Prag plakalı bir araçla olay yerinden kaçtıklarını açıkladı.
Topolanek'e gereken tıbbi müdahalede bulunulduğu ve ODS liderinin seçim kampanyasına devam etmeye karar verdiği ifade edildi.

Bu arada, saldırı Başbakan Jan Fischer, sosyal-demokrat CSSD partisi lideri Jiri Paroubek tarafından kınandı. 2006'daki seçimlerden sonra Topolanek tarafından kurulan merkez sağ koalisyon hükümeti Mart sonunda düşmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle