GeriDünya Eski Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: ‘Türkiye’yi Batı’ya bağlı tutmalıyız’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: ‘Türkiye’yi Batı’ya bağlı tutmalıyız’

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: ‘Türkiye’yi Batı’ya bağlı tutmalıyız’

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türkiye’nin Batı için önemine değindi. Gabriel “Türkiye’yi Batı’ya bağlı tutmalıyız” diye konuştu.

ALMANYA Redaksiyon Ağı’na konuşan eski Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye’nin Avrupa için önemine değinirken “Kendi çıkarlarımız için Türkiye’yi Batı’ya bağlı tutmak adına her şeyi yapmalıyız” dedi. Gabriel, Türkiye’nin izole edilmesi durumunda tıpkı Kuzey Kore gibi uzun vadede nükleer silah yapımına yönelebileceğini ileri sürdü. Gabriel, Avrupa Birliği’ne de çağrıda bulunarak, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik başlattığı ekonomik istikrarsızlığa sürükleme politikasına Almanya’nın ve Avrupa’nın destek vermediğinin mesajının Türkiye’ye açık şekilde verilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

ABD’YE TEPKİ
Gabriel, “Bana göre ABD, NATO üyesi bir ülkeye yapılmaması gereken tutum içinde. ABD zaten ekonomik olarak zor durumda bulunan bir ülkeyi yaptırım uygulayarak uçuruma sürüklüyor” dedi. Gabriel, Türkiye’nin NATO’dan ayrılması durumunda ne olur sorusunu yöneltirken cevabını da şu şekilde verdi: “Korkarım ki eninde sonunda Türkiye’deki milliyetçiler kendilerini korumak adına tıpkı İran ve Kuzey Kore’deki gibi nükleer bombaya başvurur” dedi. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle