GeriDünya Esirleri Küba'ya uyutarak götürecekler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esirleri Küba'ya uyutarak götürecekler

ABD makamlarının, Afgan esirlerin Küba'nın Guantanamo körfezindeki Amerikan donanma üssü hapishanesine götürülürken, eşi görülmemiş tedbirler alacağı ve esirlerin uçakta ilaçla uyutulabileceği belirtiliyor.

Amerikan USA Today gazetesinin haberine göre, Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, esirlerin taşınacağı kargo uçaklarına, en azından uçuşlarının bir bölümüne kadar savaş uçaklarının eşlik edeceğini bildirdi. Esirler yerlerine zincirlenecek, her birinde yaklaşık 20-30 esirin taşınabileceği kargo uçaklarında muhafızların sayısı da esirlerden fazla olacak. Seyahat boyunca esirlerin elleri kelepçeli ve başları örtülü olacak. Hiçbir şekilde yerlerinden kalkamayacak şekilde birbirlerine zincirlenecekler. Muhafızlar da tabanca yerine bayıltıcı silahlar taşıyacak.

Gazete, sayıları 368 olarak açıklanan esirlerin transferinin haftalar alabileceğini ve hepsinin de Küba'daki Guantanamo üssüne doğrudan götürülmeyebileceğini belirterek, bazılarının daha küçük olan C-141 tipi kargo uçaklarıyla, daha sonra Küba'ya nakledilmek üzere adı açıklanmayan bir başka ülkeye gönderilebileceğini yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle