Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eşcinsel piskopos açığa alındı

  Hürriyet Haber
  13.10.2007 - 17:24 | Son Güncelleme:

  Vatikan'da üst düzey bir görevde bulunan piskopos, eşcinselliğinin ortaya çıkmasından sonra açığa alındı.

  Katolik Kilisesindeki eşcinsellik olgusunu irdeleyen bir televizyon programında, gizli kameranın kullanıldığı çekimde eşcinselliğini itiraf eden piskopos, filmin yayınlanması sırasında yüzü flulaştırılmış olmasına karşın, çevre ve mekan görüntüleri neticesinde yakayı ele verdi.

  La Repubblica gazetesi, bugünkü haberinde, Vatikan'daki Din Adamları Kurulunda çalıştığı saptanmakla birlikte, kimliği açıklanmayan piskoposun açığa alındığını yazdı. Haber, Vatikan Basın Bürosu Sözcüsü Peder Federico Lombardi tarafından da doğrulandı.

  Lombardi, bugün Vatikan'daki basın toplantısında, konuya ilişkin soruya karşılık olarak, “Yalanlamam mümkün değil. İlgili kişi hata yapmış olsa da, durumu kendisinin bağlı olduğu üst düzey yetkililerce değerlendirilmektedir. Papazlık görevi ve Vatikan’la bağdaştırılması mümkün olmayan davranışlar karşısında, yetkililerin ciddi ve kararlı biçimde harekete geçmeleri doğaldır" dedi.

  BAŞPİSKOPOS'UN EŞCİNSEL İLİŞKİ GİRİŞİMİ

  Başpiskoposun eşcinselliği açıkça itiraf ettiği görüntüler, geçen pazartesi günü “La 7" kanalındaki Exit programında yayımlanmıştı.

  Programda yayımlanan film, internet ortamında randevulaşarak eşcinsel papazlarla birlikte olduğunu belirten bir gencin itirafı üzerine hazırlanmıştı. Gizli kamera kullanılarak hazırlanan filmde, gencin papazlarla randevulaşması ve buluşmaları gözler önüne serilmişti.

  Filme konu olan papazlardan birinin, Vatikan’da çalışan bir başpiskopos olması dikkati çekmişti. Başpiskopos, Aziz Petrus Meydanı'nda buluştuğu delikanlıyı, daha sonra Vatikan'daki bürosuna götürmüştü.

  Konuşmalarından cinsellikte sadomazodan hoşlandığını belirten başpiskopos, büroda tedirgin olan delikanlıyı, “Eğer caydıysan ve gitmek istiyorsan sorun yok. Kilisenin sorunu, eşcinsellere değil, nikah öncesi cinsel ilişkilere karşı. Eşcinseller zaten evlenmedikleri için sorun yok" biçiminde sözlerle sakinleştirmeye çalışmıştı.

  Başpiskopos, delikanlının “Tanrı'nın huzurunda günah işlemek üzeresin" biçimindeki uyarısına karşılık olarak “Ben bunun bir günah olduğu kanaatinde değilim" demişti.

  Görüntülerde, delikanlının, “Böyle bir durumda senin papaz olmanın anlamı yok" biçiminde karşılık verme nedeniyle başpiskoposun sinirlendiğini gözlenmekteydi.

  Görüntüler, delikanlının, başpiskopos'un “Tamam, aramızdaki hikaye bitmiştir. Sen çok ön yargılısın. Şimdi seni asansöre bindirip geri postalıyorum. Birileri seni durduracak olursa hiçbir şey söyleme" demesiyle bürodan uğurlanmasıyla son buluyordu.

  Edinilen bilgiye göre, başpiskoposun teşhis edilmesinde, büro ve asansör görüntüleri belirleyici rol oynadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı