Dünya Haberleri

DÜNYA

  Esad'tan tutuklama sözü

  Hürriyet Haber
  26.10.2005 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, Washington, Londra ve Paris'e mektup göndererek, eski Başbakan Refik Hariri suikastına karışanları adalet önüne çıkarma sözü verdiği bildirildi.

  Washington Post gazetesinin diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Suriye Devlet Başkanı Esad, pazar günü gönderdiği mektupta, Hariri suikastıyla hükümetinin ilgisi bulunduğu iddialarını bir kez daha yineleyerek, bu konuda Suriye üzerinde uygulanacak her türlü baskının bölgede ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.

  Mektubunda, “Suriye'nin masum olduğunu ve somut kanıtlar temelinde, bu suça karışmış olabilecek her Suriyelinin adalet önüne çıkarılması için gerekeni yapmaya hazır olduğumu belirtmek istiyorum” diyen Esad, “BM soruşturma komisyonunun raporunun Suriye üzerinde siyasi baskı unsuru olarak kullanılmasının, bölgede zaten hassas olan durum konusunda önemli ve ciddi yankıları olabileceğini” savundu.

  KARAR TASARISI

  ABD ve Fransa'nın dün akşam BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasında dolaştırmaya başladığı karar tasarısı, Suriye'den Hariri suikastına karıştığından şüphe edilen tüm Suriyelilerin tutuklanmasını istiyor.

  Suriye'nin bu konuda tam işbirliği yapmasını talep eden karar tasarısında, “Güvenlik Konseyi, soruşturma komisyonunun bu terörist eyleme karıştığından şüphe ettiği tüm Suriyeli yetkili ve sıradan vatandaşın Suriye tarafından tutuklanmasını ve bunları sorgulanması için komisyona teslim etmesini kararlaştırmıştır” deniliyor.
  Karar tasarısının hazırlanmasında, İngiltere'nin de katkısı olduğu belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı