GeriDünya Esad'dan Rusya'ya 'nükleer çağrı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad'dan Rusya'ya 'nükleer çağrı'

Esad'dan Rusya'ya 'nükleer çağrı'
refid:14686178 ilişkili resim dosyası

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya'dan, “Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge olmasına yardım etmesini istedi.

MEDVEDEV 4 UÇAKLA TÜRKİYE'YE GELİYOR

ORTADOĞU'DA DENGELERİ DEĞİŞTERECEK DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Suriye'nin resmi ajansı Sana'daki habere göre, bugün Türkiye'ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'le Şam'daki görüşmesi sırasındaki konuşmasında Esad, “Suriye Ortadoğu'daki stratejik savunma silahlarının yayılmasının önlenmesi için sarf edilen çabalara destek vermektedir” dedi ve Rusya'yı “Ortadoğu'yu nükleer silahlardan arındırılmış bir bölgeye haline getirmeye katkıda bulunmaya” çağırdı.   

İran'ın nükleer programıyla ilgili dosyaya diplomatik bir çözüm bulunması çağrısını da yineleyen Esad, “her türlü savaş macerasının bölge ve dünya için felaket doğuracağını” da ifade etti.

“Barış süreci için büyük çaba sarf ettiği” gerekçesiyle Rusya'yı kutlayan Esad, Ortadoğu'da adil bir barış için Rusya'nın önemli bir rol oynayabileceğini de belirtti.

Medvedev ise Rusya ile Suriye arasında ekonomik, kültürel işbirliği ve siyasi diyaloğun geliştirilmesini görme umudunu taşıdığını belirtirken, iki ülkenin bölgesel ve uluslararası sorunları çözme kapasitesine güvendiğini söyledi.

Suriye'ye resmi ziyarette bulunan ilk Rusya Devlet Başkanı olan Medvedev, İsrail-Arap anlaşmazlığını sona erdirmek ve barış sürecini yeniden başlatmak için çaba sarf etmek gerektiğini de vurguladı.

Medvedev'in bu ziyaretinin Sovyetler Birliği döneminin eski müttefiki olan Suriye ile ilişkileri yeniden sıkılaştırmak olduğu belirtiliyor. Medvedev bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye gelecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle