Dünya Haberleri

DÜNYA

  Esad’dan Gab Ovası’na taarruz

  Hürriyet Haber
  08.10.2015 - 20:34 | Son Güncelleme:

  Suriye Genelkurmay Başkanı Ali Abdullah Eyyüp, “Rusların, IŞİD ve diğer terörist grupları zayıflatan hava saldırılarının ardından Suriye ordusu teröristlerin elindeki bölgeleri geri almak için geniş çaplı operasyonlar başlattı” dedi. Eyyüp, operasyonların nerede yapıldığına dair bir açıklama yapmadı.

  İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ülkenin batısındaki Hama vilayetinin yakınlarında önceki günden bu yana devam eden çatışmalarda rejim güçlerinin 13, muhalif savaşçıların 11 kayıp verdiğini duyurdu. Gözlemevi, Hama’da askeri bir helikopterin de düşürüldüğünü ancak bunun Suriye ordusuna mı yoksa Ruslara mı ait olduğunun netleşmediğini yazdı.

  Gözlemevi, çatışmaların özellikle Hama yakınlarındaki Gab Ovası’nda şiddetlendiğini, Suriye güçlerinin, muhalifleri karadan karaya füzelerle ateş yağmuruna tuttuğunu kaydetti. Gab Ovası, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın memleketi olan ve Alevi nüfusun yoğun olduğu Lazkiye’ye sınır olması ve Lazkiye ile Hama arasında yer alması nedeniyle yüksek stratejik öneme sahip. Aralarında El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi’nin de olduğu muhalifler yaklaşık iki ay önce Gab Ovası’nı ele geçirmişti.

  Fransız haber ajansı AFP, Suriye rejim kuvvetlerinin, Gab Ovası’nın doğusundaki Latmeen köyünü almak için taarruzda olduğunu bildirdi. Hama’ya bağlı olan Latmeen ve çevresindeki tepeler Esad yanlısı güçlerin eline geçerse, rejim karşıtı savaşçıların İdlib’deki merkezleriyle bağlantıları kesilmiş olacak. Suriye gazetesi El Vatan, Rusların hava desteğiyle ilerleyen Suriye ordusunun bölgenin 70 km2’sini kontrolüne aldığını yazdı. Rusların hava desteği konusunda ABD’nin endişesi ise devam ediyor. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı