Dünya Haberleri

DÜNYA

  Esad: Türkiye'nin aldığı kararı destekliyoruz

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 14:59 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Türk hükümetinin teröre ve terör faaliyetlerine karşı gündemine aldığı kararları desteklediklerini söyledi.

  Esad, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkünde yaptığı ortak basın toplantısında, Suriye'nin Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadelesine ve sınır ötesi operasyona destek verip vermediğinin sorulması üzerine, Suriye ve Türkiye'nin ilkesel olarak barışçıl siyasi çözümlerin sorunların çözümünde esas olarak kabul edilmesi gerektiğine inandığını kaydetti.

  Türk askerlerini hedef alan terör eylemlerine karşı bir harekatın gündeme geldiği bir durumun söz konusu olduğunu kaydeden Esad, "Bu anlamıyla, Türkiye hükümetinin teröre ve terör faaliyetlerine karşı gündemine aldığı kararları şüphesiz destekliyoruz ve onların arkasındayız" dedi. Esad, bunu Türkiye'nin meşru hakkı olarak kabul ettiklerini belirtti.

  Irak'ta yaşanan bir hadisenin terör eylemine esas kaynağı oluşturduğuna inandığını ifade eden Esad, Irak hükümetiyle, sınırlarını kontrol etme konusunda ve sınırlardan komşu ülkelere herhangi bir terör eylemi yapılmaması için görüşme arzusunda olduklarını belirtti.

  Esad, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Şunu bilmekte yarar vardır ki, esas itibariyle Irak topraklarını işgal eden kuvvetler, bu terör faaliyetleri ve bu terör eylemlerinden birinci derecede sorumlu kuvvetlerdir. Çünkü o ülkeyi kontrol altında tutanlar kendileridir."
  Esad, bir başka önemli konunun da, Irak'ta terör faaliyetlerine ve eylemlerine destek veren, sahip çıkan ve onları kollayan güçlerin tespit edilmesi olduğunu belirtti.

  Suriye Devlet Başkanı Esad, Suriye olarak Türk hükümetinin bu konuda alacağı bütün kararları desteklediklerini yineledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı