Dünya Haberleri

DÜNYA

  Esad: Teröristleri desteklemekten vazgeçin

  hurriyet.com.tr
  16.09.2015 - 17:04 | Son Güncelleme:

  Rus medyasına konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Batı'ya yönelik "Mültecilerden endişeleniyorsanız, teröristleri desteklemekten vazgeçin" dedi.

  Esad, Suriye'de uzlaşı için diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek, "Ancak insanlar ölmeye devam ederken başarı kazanmak mümkün değildir. Uzlaşıya varabiliriz ancak Suriye’de terörizmi yenmediğimiz sürece hiçbir şey değişmez" ifadelerini kullandı.

  Avrupa’nın yaşadığı sığınmacı krizine değinen Esad, "Mesele, Avrupa’nın mültecileri kabul edip etmemesi değil. Bu sorunun asıl sebepleri ortadan kaldırılmalı. Eğer mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteklerini kessinler" şeklinde konuştu.

  Ülkedeki tüm güçlere, terörizme karşı birleşme çağrısında bulunan ve halkın beklentilerini karşılamak için tek yolun bu olduğunu belirten Esad, "Bugün her Suriyeliye şu an ne istediğini sorarsak, ilk yanıt ‘herkes için güvenlik ve istikrar’ olacaktır. Bu nedenle hükümet içindeki ve dışındaki siyasi güçler, halkın gereksinimleri etrafından birleşmek zorunda" yorumunda bulundu.

  Kürtlerin Suriye toplumunun bir parçası olduğunu vurgulayan Suriye Devlet Başkanı, "Onlar yabancı değil. Tıpkı Araplar, Çerkezler, Ermeniler ve ezelden beri Suriye’de var olan diğer birçok ulus ve mezhep gibi bu topraklarda yaşıyorlar. Bu bileşenler olmadan Suriye’de yekpare toplumun varlığı mümkün değil” yorumunda bulundu.

  Etiketler: avrupa , esad , terörist
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı