GeriDünya Esad: Savaşın Suriye'ye maliyeti 200 milyar dolardan fazla
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad: Savaşın Suriye'ye maliyeti 200 milyar dolardan fazla

Esad: Savaşın Suriye'ye maliyeti 200 milyar dolardan fazla

Rus haber ajansı Ria'ya konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye'de beş yıldır süren çatışmaların ülkeye maliyetinin 200 milyar dolardan fazla olduğunu söyledi.

Esad: Savaşın Suriyeye maliyeti 200 milyar dolardan fazla

Esad, ülkede 5 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle altyapının büyük hasar gördüğünü, yeniden yapılanmanın uzun yıllar alacağını söyledi.

Esad, Suriye ordusunun askeri kazanımlarının ülkedeki çatışmaların sonlanması amacını taşıyann bir siyasi anlaşmaya varılmasını hızlandıracağını da belirtti. 

Suriye ordusu 27 Mart'ta tarihi Palmira kentini IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) elinden geri almıştı.

Esad, 'ordunun bu tür başarılarının ülkedeki çatışmaları bitirecek bir siyasi anlaşmaya ivme kazandıracağını' çünkü bu başarılarla, bir anlaşmaya varılmasını engellemek suçladığı 'uluslararası muhaliflerin pozisyonunu zayıflattıklarını' belirtti.

Suriye lideri, ülkedeki iç savaşı sonlandırmaya yönelik olarak BM öncülüğünde gerçekleştirilen görülmelere yaklaşımlarının 'esnek' olmaya devam edeceğini söyledi.

Esad şunları ekledi: "Bununla birlikte aynı zamanda, bu zaferlerin bir anlaşmaya engel olan güçler ve uluslar üzerinde de etkisi olacaktır; çünkü başta Suudi Arabistan, Türkiye, Fransa ve İngiltere olmak üzere bu devletler, görüşmeler sırasında kendi şartlarını zorla kabul ettirmek için savaş alanında bizim yenilmemiz üzerine bahis oynamaktadırlar."

Rusya'nın Suriye ordusuna hava operasyonlarına destek vermesi yaklaşık beş yıldır süren iç savaşta ordunun kazanımlarını artırmıştı.Suriye'de Rusya ve ABD'nin aracılığıyla 27 Şubat'ta ateşkes ilan edilmişti.Cenevre'deki görüşmelere 24 Mart'ta, Nisan'da yeniden başlamak üzere ara verilmişti.

Esad: Savaşın Suriyeye maliyeti 200 milyar dolardan fazla

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle