GeriDünya Esad: İsrail kullanılmayan askeri binayı vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad: İsrail kullanılmayan askeri binayı vurdu

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İsrail Savaş uçaklarının geçen ay "kullanılmayan bir askeri binaya saldırdığını" söyledi ve Şam'ın misilleme hakkını saklı tuttuğunu bildirdi.

Esad, İsrail savaş uçaklarının geçen ay hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili ilk kez açıklama yaptı.

Esad, Şam'da BBC'ye verdiği demeçte, ancak İsrail'e bunun karşılığı olarak saldırmayacaklarını ifade etti.

"Misilleme füzeye karşı füze ve bombaya karşı bomba anlamına gelmiyor" diye konuşan Esad, kendilerinin de misilleme araçları olduğunu belirterek, bunun belki siyasi ya da diğer yollarla yapılabileceğini kaydetti.

"Ancak askeri misilleme yapmak isteseydik, bu İsrail gündemine göre hareket edeceğimiz anlamına gelir ki, bunu istemiyoruz" diyen Esad, bunun ayrıca yakın gelecekte barış için herhangi bir fırsatı boşa harcamak istemedikleri anlamına da geldiğini ifade etti.

Suriye'nin yeniden silahlanıp silahlanmadığı ve füze kapasitesini artırıp artırmadığı şeklindeki bir soruyu Esad, bunun normal olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Neden ordu var? Toprakları savunmak için. Orduyu saldırmak için değil, ülkemizi savunmak için kuruyoruz ve bu çok normal, özellikle geçen yıl Lübnan'daki savaştan sonra; İsraillilerin Lübnan kentlerini yıktığını gördükten sonra."

Esad ayrıca, ABD'de bu yıl içinde yapılması planlanan Orta Doğu barış konferansına katılıp katılmamaya karar vermeden önce bu konferansla ilgili detayları bilmek istediklerini söyledi.

İsrail uçaklarının, 6 eylülde Suriye hava sahasını ihlal ettiği ve bir nükleer hedefe saldırdığı öne sürülmüştü. Suriyeli yetkililer, ilk açıklamalarında hava sahasına giren İsrail uçaklarının uçak savar ateşine maruz kaldığını ve bu uçakların hava sahasından çıkarken hafiflemek amacıyla ülkenin kuzeydoğusuna mühimmat ve yakıt tanklarını attıklarını söylemişti.

İsrail, bu olayla ilgili açıklama yapmamıştı.

Amerikalı yetkililerse İsrail uçaklarının Suriye'de bir hedefi vurduğunu ve bu hedefin Lübnan'a giden İran silahları olduğunu öne sürmüştü.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle