Dünya Haberleri

DÜNYA

  Esad: Golan tepeleri Suriye'nin hakkıdır

  A.A.
  28.04.2009 - 00:53 | Son Güncelleme:

  Avusturya'daki resmi temasları çerçevesinde basına açıklama yapan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İsrail ile barış yapmanın anahtarının Golan tepeleri olduğunu belirterek, "Golan tepeleri Suriye'nin hakkıdır. Golan olmadan barış olmaz" dedi.

  Esad ve Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

  İsrail'deki yeni hükümete güvenip güvenmediği yolundaki bir soru üzerine Esad, "Biz bundan önceki hükümete de güven duymuştuk ve barış sağlanacağını bekliyorduk ama olmadı. Barışın sağlanması için ABD yönetimiyle de ilişki içindeyiz ve bir eylem planını uygulamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

  Filistin-İsrail çatışması ve Filistinli gruplar arasındaki anlaşmazlığa ilişkin bir soruya ise Esad, "Biz tarafların mevcut barış anlaşmalarına uymaları için her türlü yapıcı çabayı gösteriyoruz. Filistinli gruplar arasındaki anlaşmazlığa müdahale edemeyiz. Çünkü Filistinli gruplar Suriye değil Filistin topraklarında bulunuyorlar" yanıtını verdi.

  Bir soru üzerine, İran'ın nükleer programını barışçı amaçlarla kullanma hakkına sahip olduğunu ifade eden Esad, "İran'ın nükleer programını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetiminde devam ettirmesine uluslararası komuoyunun da saygı duyması gerektiğini" söyledi.

  -FİSCHER: "AB İLE SURİYE BİRBİRLERİNİ ANLIYORLAR"-

  Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer de, ülkesinin Suriye ile ilişkilerinin "mükemmel olduğunu" belirterek, Suriye ile AB arasında yakın ilişki kurulmasına vesile olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

  Fischer, Suriye ile AB'nin birbirlerine yakınlaşma ve iyi ilişkiler kurmaları gerektiğini anladıklarını, eskiden aralarındaki engebeli, inişli çıkışlı yolun artık daha düzgün ve süratli bir oto yola dönüştüğünü" belirtti. Fischer, Suriye ile AB arasındaki diyaloğun son dönemde rayına oturduğunu gözlemlediğini kaydetti.

  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad da orta doğu barış sürecine Avusturya'nın katkısından övgüyle söz ederek, "yıllardan beri Avusturya'nın bölgede barışın sağlanması için katkı sunduğunu ve özellikle Filistin sorununun çözümünde Avusturya'nın güvenilir bir ortak olduğunu" söyledi.

  Suriye Devlet Başkanı Başşer Esad resmi temasları çerçevesinde bugün öğleden sonra da Avusturya Ulusal Meclisini ziyaret ederek meclis başkanı Barbara Prammer ile görüşecek.

  Viyana Belediye Sarayı'nı da ziyarete ederek belediye başkanı ve Viyana valisi Michael Haeupl ile görüşecek olan Esad'ın yarın da başbakan Werner Faymann ile bir araya gelmesi bekleniyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın 29 nisan çarşamba günü ülkesine dönmek üzere Viyana'dan ayrılacağı bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı