GeriDünya Esad çekildi YPG ele geçirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad çekildi YPG ele geçirdi

Esad çekildi YPG ele geçirdi
refid:26921906 ilişkili resim dosyası

Kuzey Suriye’de üç eyalette özerklik ilan eden PKK’ya yakın Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Irak Kürt Bölgesi ile komşu Haseke’de bulunan Suriye rejim askerlerinin çekilmesiyle bu bölgede de büyük topraklar ele geçirdiği bildirildi.

Hürriyet’e konuşan Kobani Özerk Bölgesi Dış İlişkiler Yetkilisi İdris Nassan, IŞİD’e karşı savaşan Suriye güçlerinin ağır kayıp vermesi üzerine askerlerin geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi. Nassan’a göre Suriye askeri, Haseke’nin 30 km dışına çekilirken, boşalan yerleri PYD’nin silahlı kolu YPG doldurdu. Kürt nüfusun yoğun olduğu Haseke aynı zamanda petrol rezervlerinin de bulunduğu bölge. Suriye askerleri ve PYD, bölgenin IŞİD’in kontrolüne geçmesini engellemek için savaşıyor. Geçen ay Türkiye’den çok sayıda gönüllünün sınırı geçerek YPG’ye desteğe gittiği öne sürülmüştü.

Barzani’den Rojava’ya destek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Peşmerge’den Rojava’yı da korumalarını ve halka yardımcı olmalarını istedi. Ramazan Bayramı nedeniyle Suriye sınırında Dicle Nehri’nin batısındaki Peşmerge güçlerini ziyaret eden Barzani, “Siz nasıl Irak Kürdistan’ını koruyorsunuz aynı şekilde Rojava’daki kardeşlerinizi de savunun ve onlara yardım edin” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle