GeriDünya Esad 7. kez İran'ı ziyaret ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad 7. kez İran'ı ziyaret ediyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a geldi.

İran'a yedinci resmi ziyaretinde bulunan Esad, Tahran'daki Mehrabad hava alanında Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki tarafından karşılandı.

Üst düzey heyetin eşlik ettiği Esad için, Cumhurbaşkanlığı sarayında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından resmi karşılama töreni düzenlenecek.

Esad'ın ziyaretiyle, 12 Hazirandaki seçimlerde yeniden cumhurbaşkanı seçilen Mahmud Ahmedinejad'ı tebrik etmeyi ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflediği belirtildi.

Ahmedinejad ve diğer yetkililerle de görüşecek olan Esad'ın, bölgesel gelişmeler konusunda İran tarafıyla fikir alışverişinde bulunacağı kaydedildi.

Esad'ın ziyaretinin, ayrıca Ahmedinejad'ın 5 Mayıstaki resmi Şam ziyaretine cevap niteliği taşıdığı ifade edildi. İran Cumhurbaşkanı, göreve geldiği 2005'ten bu yana Suriye'ye üç ziyarette bulunurken, Esad göreve geldiği 2000'den beri sonuncusu 2 Ağustos 2008'de olmak üzere İran'ı altı kez ziyaret etmişti.

Ahmedinejad'ın ikinci cumhurbaşkanlığı döneminde İran'ı ziyaret eden ilk yabancı cumhurbaşkanı olan Esad, Ahmedinejad'ın ilk döneminde de Tahran'a üç resmi ziyarette bulunmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle