GeriDünya Ermenistan'da kritik seçimler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermenistan'da kritik seçimler

Ermeniler yarın, istifa eden Levon Ter Petrosyan'ın yerine yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor. Başkanlık koltuğu için 12 aday yarışacak. Yeni cumhurbaşkanının iç ve dış politikada köklü bir değişikliğe gitmesi beklenirken, Hürriyet adaylarla görüşerek, Türkiye ile ilgili görüşlerini aldı.

Ermenistan, yarın 40 gün önce görevinden istifa eden Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan'ın yerine yeni başkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor. Yaklaşık 200 yabancı gözlemci tarafından izlenecek olan seçimlere 12 aday katılıyor. Başbakan ve Cumhurbaşkanı vekili Robert Koçaryan, muhalefet lideri Vazken Manukyan ve eski Komünist Partisi lideri Karen Demirciyan'ın en şanslı adaylar olduğu seçimlerin ilk turunu hiçbir adayın kazanmaması halinde ikinci tur 30 Mart tarihinde yapılacak.

Siyasi gözlemcilere göre, seçimler, Ermenistan'ı 1991 yılında bağımsızlığa taşıdıktan sonra, yedi yıl başkanlık koltuğunda oturan ancak muhalfetin baskısı üzerine geçtiğimiz ay istifa eden Levon Ter Petrosyan'ın gölgesinde yapılıyor. Sağlıklı kamuoyu yoklamalarının yapılamadığı Ermenistan'da, adayların en büyük seçim malzemesi Karabağ sorunu ve ekonomi. Resmi rakamlara göre % 12, ancak gayri resmi kaynaklara göre % 20 oranındaki işsizliğin yanısıra % 20 ile 30 arasındaki enflasyon Ermenilerin belini bükmüş durumda.

Seçimlerden bir iki gün önce görüştüğümüz belli başlı adayların kimlikleri ve Türkiye ile ilgili görüşleri özetle şöyle:

Vazken Manukyan:

Muhalefetteki Ulusal Demorkasi Birliği lideri olan 53 yaşındaki Vazken Manukyan, geçtiğimiz başkanlık seçimlerini kıl payı kaybetmişti. Ter Petrosyan'ın yakın arkadaşı olan Manukyan, Ermenistan'ın SSCB'den kopmasından sonraki ilk başbakanı. Manukyan seçimi kazandığı takdirde önce ülkede istikrarı sağlamaya çaba harcayacağını söylüyor. Adaletin çalışamaz hale geldiğini, ekonominin ise bir avuç insanın elinde olduğunu belirten Manukyan , Karabağ sorunuyla ilgili görüşmelere yeniden başlanması görüşünde. Manukyan, ‘Ermenistan, dört komşusundan ikisi, Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerni dondurmuş vaziyette. Bu durum sizi kaygılandırmıyor mu?’ sorusuna ‘Karabağ sorununa nokta koymadan Azerbaycan ile ilişki kurm planları hayal. Türkiye’ye gelince, bence Batı komşumuz özellikl Karabağ konusunda taraf tutuyor. Türkiye büyük komşu olarak bölge sorunların daha adil gözle bakabilirdi. Türkiye ile bir dizi siyasi sorunumuz da var, ancak bunları ekonomik ilişkilerden kesinlikle ayırmamız gerek' cevabını veriyor.

Paruyir Ayrikyan:

Ermenistan seçimlerinin tek profesyonel politikacısı olan Ayrikyan, 1968 yılından beri siyasetin içinde. Sovyet rejimi tarafından 4 kez hapse atıla ve toplam 18 yıl hapiste yatan Ayrikyan seçimlerle Ermenistan'da ciddi bir değişim sürecinin başladığı görüşünde. Liberal eğilimli Kendi Kaderini Tayin Etme Birliği'nin başkanı Ayrikyan'ın Karaba konusundaki görüşü ise şöyle: ‘Karabağ’dan hem Azerbaycan hem de Ermenistan e çekmeli. Bırakın bildikleri gibi yaşasınlar. Bizim topraklarımızda nası Nahcıvan gibi Azeri toprağı varsa orada da Ermeni halkın yaşadığ bölge olsun. Kıyamet mi kopar?'

Türkiye'nin Ermenistan'a karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüttüğünü de belirte Paruyir Ayrikyan, ‘Türkiye bizi resmen ekonomik abluka altında tutuyor. Kimse Türkiye’nin b keyfi davranışını sorgulamıyor. Başkan seçilirsem uluslararası platformda Türkiye'nin bize karşı uyguladığı ekonomik ablukaya son verdirmek için heme girişimlere başlayacağım. Türkiye demokratik ülke olduğunu düşünüyors tutumunu gözden geçirmeli' diye konuştu.

Aşot Bleyan:

Adaylar arasında Türkiye ve Azerbayca konusunda en ılımlı görüşlere sahip aday Yeni Yol Partis lideri Aşot Bleyan. 1992'ye kadar Ermenistan'da sevilen politikacılardan biri olan Bleyan'ın, 1992'de Azerbaycan'ın başkenti Bakü'y ziyaret etmesi ve Karabağ Ermenilerini suçlayıcı açıklamalar yapmas puan kaybetmesine neden olmuştu. Bleyan, ‘Karaba Azerbaycan’ın bir parçası olarak kalmalı, ancak, oradaki halka özerklik verilmeli' diyor. Yeni Yol Partisi lideri, Ermenistan'ın komşu Müslüman ülkelerle de iyi ilişki içinde olması gerektiğini belirterek ‘ Şimdiye kadar izlenen fanatizim ve kini ışık tuttuğu yol oldu. Bu yol terkedilmeli yoksa, Ermenistan’ın refah ve istikrara kavuşması hayal' görüşünü savunuyor.

Sergey Badalyan:

Ermeni Komünist Partisi'nin lideri. Erivan Fizik Enstitüsü'de araştırma bölümünün başkanı olan Badalyan, Ermenilerin geçmişi özlemle andıkları görüşünde. Badalyan, başkan seçilmesi durumunda Rusya ile Beyaz Rusya'nın kurdukları birliğe gireceğini söylüyor. Badalyan, Türkiye ile ilişkiler konusunda ise ‘Ermenistan, Türkiye ile ilişki kurmalı. Ancak bu Ankara’nın öne sürdüğü koşullar altında olmamalı. Türkiye'deki solcu parti temsilcileriyle görüşmelerimizde ortak youn bulunabileceğini defalarca dile getirdik' dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle