GeriDünya Ermenistan parlamentosundan kritik karar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermenistan parlamentosundan kritik karar

Ermenistan parlamentosundan kritik karar
refid:12961036 ilişkili resim dosyası

Ermeni Devrimci Federasyonu’nun Ermenistan Millet Meclisi'ne sunduğu ‘Ermeni Soykrımı İnkarına Ceza' yasa tasarısı, Adalet Bakanlığı kanun komisyonunda kabul edilmedi.

Dünyada, soykırım ve insanlığa karşı işlenmiş suçların inkarına 4 yıl hapis öngören yasaya sahip olan Ermenistan Ceza Kanunu sayesinde Ermenistan'da “1915 olayları soykırım kavramına giremez” denilemiyordu. Bu cezayı hafif gören ve cezanın 5 yıl ağır hapis cezası olarak değiştirilmesi yönünde kanun tasarısı veren Ermeni Devrimci Federasyonu’nun teklifi, “Osmanlı imparatorluğu tarafından batı Ermenistan’da yapılmış Ermeni soykırımını inkar etmek 5 sene hapis cezası ile cezalandırılır” cümlesini içeriyordu.

TARİH KOMİSYONU HEDEF ALINIYORDU

Devrimci Federasyon Partisi yetkilileri, teklif ettikleri kanunun, Türkiye ile Ermenistan arasında kurulacak olan ve görevi 1915 olaylarını incelemek olan tarihçiler komisyonunu hedef aldığını söyledi. Bu şekilde Ermeni tarihçilerin bu komisyona katılmalarını önlemeyi amaçladıklarını söyleyen aşırı milliyetçi Devrimci Federasyon Parti yetkilileri kanun tekliflerinin komisyondan dönmesine üzüldüklerini açıkladı.

Önümüzdeki Şubat ayında yeniden komisyona girecek olan yasa tasarısı hakkında görüşlerini açıklayan komisyon başkanı David Haroutiounian, bunun Türkiye ile başlamış olan diyalog havasını aksi yönde etkileyeceğini ve Türkiye’yi ‘1915 olaylarına soykırım demek suçtur' biçiminde bir yasayı çıkarmaya zorlayacağını öne sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle