GeriDünya Ermeni tasarısı yine Kongre yolunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermeni tasarısı yine Kongre yolunda

SÖZDE Ermeni soykırımı tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi tarafından oy çokluğuyla kabul edilerek Uluslararası İlişkiler Komitesi'ne sevk edildi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin'in çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını sık sık söylemesine rağmen, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nin gündemine alınacak.

Ermeni yanlısı olarak bilinen Alt Komite Başkanı Christopher Smith, sözde soykırım konusunda sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi. Bir üyenin Alt Komite toplantısına terlikle geldiği dikkat çekerken, bir diğer üye Cynthia McKinney, Türk lobicilerin güvenilirliklerini yitirdikleri iddiasında bulundu.

Komite üyelerinden Dan Burton, 85 yıl önce yaşanan olaylarda üç milyon da Türk'ün öldüğünü vurguladı ve karar asarısının taraflı ve haksız olduğunu söyledi. Burton, Türkiye'nin mükemmel bir müttefik olduğunu defalarca kanıtladığını belirterek ‘‘Türkler olmasa Körfez Savaşı'nda başarılı olamazdık, aynı şey şimdi de söz konusu’’ dedi. Ayrıca tasarının onaylanması sırasında üyelerden Eni Flaeomavega tasarıya karşı, Brad Sherman da lehinde konuşmalar yaptılar.

Yapılan oylamada, oy çokluğuyla, karar tasarısının Uluslararası İlişkiler Komitesi'ne gönderilmesine karar verildi. Tasarının, Komite'den de geçeceği ve Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na sevk edileceği tahmin ediliyor.Tasarı, ABD Dışişleri Bakanlığı memurları ve yurtdışına gönderilen diğer görevlilerin sözde soykırım konusunda eğitilmesini öngörüyor. Senato'dan geçmesi mümkün olmayan tasarı, Temsilciler Meclisi'nden geçse bile hiçbir bağlayıcılığı olmamakla birlikte, Ermeni lobisi için seçim yılında kazanılmış ve Kongre kayıtlarına geçirilmiş bir zafer anlamını taşıyacak.

ABD yönetimi de rahatsız

ABD yönetiminin de, sözde ‘‘Ermeni soykırımı’’ karar tasarısının kabulünden büyük kaygı duyuyor. ABD kaynakları, önceki yönetimlerin de bu konuda aynı rahatsızlığa sahip olduğu ifade edilerek, bunun yasalarla çözülmesi yerine tarihe ve tarihçilere bırakılması gerektiği görüşü savunuldu. Tasarının, bölgesel barış ve istikrara fayda getirmeyeceğini belirten kaynaklar, dış ilişkiler komitesinden geçmesi halinde ABD için çok önemli bir ülke olan Türkiye ile ikili ilişkilerin olumsuz yönde etkilenmesinden korktuklarını ifade ettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle