Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Ermeni tasarısı" Perşembe günü oylanacak

  Hürriyet Haber
  23.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi'nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımına ilişkin tasarı, bir üst komite olan Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde Perşembe günü oylanacak.

  50 üyeli Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde, tasarıdan yana üyelerin üstünlüğü olduğu belirtilirken, tasarının Perşembe günü yapılması beklenen oylamada kabul edilmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

  Bundan sonraki aşamada ise tasarının Genel Kurul'da görüşülme ayrıntılarının belirlenmesi için, Tüzük Komitesi'ne gönderilmesi öngörülüyor. Ermeni lobisinin tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'ndan geçirilebilmesi için, Kongre'nin tatile gireceği Ekim ortasına kadar zamanı bulunduğuna dikkat çekiliyor.

  KONGRE TATİLE GİRMEDEN OYLANSIN

  Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert'ın tasarıdan yana tutum aldığına dikkati çeken gözlemciler, Hastert'ın bu tutumunu sürmesi durumunda sözde Ermeni soykırımı tasarısının Kongre tatile girmeden önce oylanabilmesi için hala yeteri kadar zaman bulunduğuna işaret ediyorlar.

  Gözlemciler, tasarının aslında sadece Temsilciler Meclisi adına "hissiyat açıklaması" niteliği taşıdığı ve yasal gücü, bağlayıcılığı olmadığına dikkati çekiyorlar. Bu özelliğiyle tasarının Senato'da görüşülmesi, ABD Başkanı Bill Clinton'ın onayına sunularak kanunlaşması sözkonusu değil. Ancak bu aşamada durdurulmazsa çok tehlikeli noktalara ulaşmasının beklenebileceği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı