Dünya Ermeni tasarısı geri sayıma başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermeni tasarısı geri sayıma başladı

Sözde "soykırım" iddialarını içeren 106 sayılı Ermeni karar tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda ele alınacak.

Kongre kaynakları tasarının gelecek hafta görüşüleceğini ifade ederken, Ermeni kuruluşu ANCA, 10 Ekim için gündeme alındığını duyurdu.

Bağlayıcı olmayan tasarının kolayca Dış İlişkiler Komisyonu’ndan geçerek Genel Kurul’a sevk edilmesi bekleniyor. Aylardır konuyu gündeme almayan Dış İlişkiler Komisyonu’nun bu kararının, Ankara ile Tahran arasındaki doğal gaz mutabakatına duyulan tepkiden kaynaklandığı kaydediliyor. Tasarının Genel Kurul gündemine gelmesi durumunda yine kolayca kabul edileceğine inanılıyor. Bir yasa veya karar tasarısının kabulü için 218 oy gerekiyor. Ermeni tasarısına destek verenlerin sayısı ise halen 226. ABD’deki etkin Ermeni lobisi yıllardır bu tasarının kabul edilmesi için çalışıyor. Tüm göstergeler Ermeni lobisinin bu kez amacına ulaşacağına işaret ediyor.

Tasarının geçmesi ile birlikte Türk-Amerikan ilişkilerinde çok ciddi ve yeni bir krizin yaşanması da bekleniyor. Türkiye’nin mutlaka bir tepki göstereceği bilinirken bu tepkinin niteliğinin ne olacağı şimdiden kestirilemiyor. Türk hükümetinin İncirlik Üssü’nü ABD’ye kapatacağını iddia edenler bile bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle