Dünya Haberleri

DÜNYA

  ’Ermeni tasarısı bugün oylansa geçmez’

  Kasım Cindemir / WASHINGTON
  18.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Temsilciler Meclisi’nin en etkili birkaç üyesinden olan John Murtha, soykırım iddialarını içeren Ermeni karar tasarısına karşı çıktığını belirterek, "Eğer, bugün Genel Kurul’da oylansa geçmez" dedi.

  "Devletin para musluğunu denetleyen" Tahsisler Komitesi’nin Savunma Alt Komitesi Başkanı olan John Murtha ve çoğunluğa hakim olan Demokrat Parti’den "dört" diğer Temsilciler Meclisi üyesi, Ermeni tasarısına "ülke ve ulusun çıkarları" nedeniyle karşı olduklarını duyurdular.

  Murtha, Başkan Bush, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve askeri liderler ile konuştuğunun altını çizdi ve "Herkes, bu tasarının geçmesinin bizi olumsuz etkileyeceğini söyledi. Yüz yıl önce ne olduysa oldu. Bizleri bugün ilgilendiriyor. Irak’taki birliklerimiz ilgilendiriyor. Askeri kargonun yüzde 70’i İncirlik’ten geçiyor" dedi.

  Murtha, tasarının geçmesi halinde, İncirlik Üssü’nün kapatılabileceğini ve Türkiye’nin Irak’a girebileceğini ifade etti.

  Murtha, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tasarıya duygusal ve ahlaki anlamda "bağlı" olduğunu belirtti, "Bu bir politika ve parti meselesi değil. Mesele ABD’nin stratejik çıkarları. Türkiye’ye bölgede ihtiyacımız var. Pelosi’yi ikna ettik mi bilmiyorum" diye konuştu.

  PATRİK BİLE KARŞI

  Üye Alcee Hastings, tasarının geçmesiyle, ABD’nin Irak’taki durumunun tehlikeye gireceğini ve Ermeni lobisinin kendisini ikna etmeye çalıştığını da söyledi. John Tanner, "Umarım geçmez. Bizim stratejik çıkarlarımız önemli" diye konuştu.

  Stephen Cohen ise Ermeni Patriği Mutafyan’ın bile tasarıya karşı olduğunu söyledi. Robert Wexler da, Komite oylamasını kast ederek, "Pelosi zaten bir zafer kazandı. Şimdi durumu pozitif hale getirmeliyiz. Tasarı geçerse birliklerimiz tehlikeyle karşı karşıya kalır" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı