GeriDünya Ermeni iddiaları İsrail Meclisi’nde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermeni iddiaları İsrail Meclisi’nde

İsrail parlamentosu Knesset, 1915 Ermeni iddialarıyla ilgili genel görüşme açılmasını öngören Meretz Partisi Başkanı Haim Oron’un önerisini, 8’e karşı 12 oyla kabul etti.

Meclis oturumunda bir üye de çekimser kaldı.  Oron, “Biz, soykırıma uğramış bir halk olarak, başkalarının acılarına da açık olmayız, duyarlılık göstermeliyiz” dedi. Knesset’in, Ermeni iddialarını tanıması gerektiğini öne süren Oron, “Adalet yerine gelmeli” diye konuştu. Hükümetin görüşlerini açıklamak üzere kürsüye gelen Likudlu Çevre Bakanı Gilad Erdan ise “İsrail, geçmişte ne olduğuna dair bir hüküm vermesi gerektiğini düşünmüyor” dedi.
Knesset Başkanı Reuven Rivlin (Likud) ise “Bu Türkiye’ye yönelik bir provokasyon değil” derken, Knesset’in bunu yok saymasının doğru olmadığını savundu. Görüşmelerden sonra, öneri, Meclis Komisyonu’na sevk edildi. Meclis komisyonu, tartışmanın hükümetin istediği gibi Dışişleri ve Savunma Komisyonu’na mı, yoksa Eğitim Komisyonu’na mı sevk edileceğini
karara bağlayacak.
Özür gibi jet agreman
Öte yandan  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 8 Nisan’da Tel Aviv Büyükelçiliği’ne atandığını tebliğ ettiği Kerim Uras’a, İsrail’den 6 gün sonra jet agreman (uygunluk) geldi. Uras’a gelen jet agreman Ankara’da koltuk krizi nedeniyle hem “diplomatik özür”, hem de Uras’ın büyükelçi olarak atanmasından duyulan memnuniyet olarak yorumlandı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle