Dünya Erivan jestine tuhaf tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erivan jestine tuhaf tepki

Erivan jestine tuhaf tepki

ABD’deki Ermeni kuruluşu ANCA’nın başkanı Hachikian, Türkiye lobisiyle mücadele için diasporadan bağış istediği e-mail’inde "Türkler bizi silahsızlandırmak istiyor. Türk Cumhurbaşkanı bunun için maça gitti. Para verin yoksa boğazımızı kesecekler" dedi.

ANKARA’nın Erivan’a yönelik barışçı adımları ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün futbol diplomasisi ABD’deki Ermeni diasporasından "tuhaf" tepki alıyor.

Sertlik yanlısı ANCA kuruluşunun Başkanı Ken Hachikian, bir e-mail kampanyası başlatarak, "Para verin, Türkler boğazımızı hedef alıyor" dedi.

Hachikian, Ermenistan’ın Türkiye’ye dostluk elini uzattığını ve "Soykırım gölgesinde, zalim abluka ile yüz yüze ve nefret dolu Ermeni aleyhtarı politikalar karşısında, Erivan’ın barış için büyük riskler aldığını" savundu. Ken Hachikian, "Ben bunları yazarken bile, Ankara, Ermenistan’ın iyi niyetini Ermeni soykırımına karşı kalpsiz bir saldırı haline dönüştürüyor" dedi.

ANCA Başkanı, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın, "Herkes kendi işine baksın. Ermenistan ile temasımız soykırım tasarısını öldürecek" dediğini ve bunun bir sır olmadığını iddia etti. Hachikian, "Türkiye bizi tek taraflı olarak silahsızlandırmak istiyor. Çünkü, Türk Cumhurbaşkanı maça gitti. Bu da olmazsa, sahte vaadler ve yalanlar ile bacaklarımızı kesmeye çalışacaklar" dedi.

"Gücümüzü gösterme zamanı" diyen Hachikian, ABD’de kim başkan olursa olsun Türkiye’nin büyük atak hazırlığında olduğunu öne sürdü ve "Lütfen bugün bağış verin, 50 dolar, 100 dolar, 250 dolar ne verebilirseniz" dedi.

Ermeni lobisi, soykırım iddialarına destek veren Demokrat Parti’nin "Barack Obama-Joseph Biden" ekibini destekliyor. Lobi, 4 Kasım’da ABD Kongresi’ndaki Ermeni asıllı üye sayısını 2’den 3’e çıkarmak için de yoğun çaba harcıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle