GeriDünya Eritre - Etiyopya çatışması büyüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eritre - Etiyopya çatışması büyüyor

Doğu Afrika ülkelerinden Etiyopya ile Eritre arasında sınır anlaşmazlığı nedeniyle hafta başında alevlenen savaş yayılırken, yabancıların tahliyesi başladı.

Karşılıklı hava saldırıları dün de devam etti. Eritre'nin başkenti üzerinde sorti yapan bir Etiyopya uçağı düşürülürken, uçağın pilotu ele geçirildi. Etyopya ise, dün sabah Mekele yakınlarında daha önce düşen bir Eritre savaş uçağının pilotunu yakaladı. Etiyopya savaş uçaklarının dün sabah Amsara'da bombaladıkları havaalanının askeri ve sivil bölümleri bulunduğu ve bombardımanda sivil kesiminin isabet aldığı belirtildi. Bombardıman sırasında havaalanında ülkeden ayrılmaya çalışan yabancıların da bulunduğu kaydedilirken, ölü ya da yaralı sayısı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Uçakların, Amsara'nın kenar mahallelerini de bombaladığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Eritre'deki görevlilerle Amerikan vatandaşlarının derhal bölgeyi terketme talimatı verdi. Başta İngiltere olmak üzere, BM ve AB ülkeleri görevlileri de bölgeyi boşaltmaya başladı. Rusya kaygılarını bildirdi.

Dünyanın en yoksul ülkelerinden olan Etiyopya ve Eritre, sınır bölgesindeki 400 kilometrekarelik kayalık bölgeyi paylaşamıyor. Etiyopya, Eritre'nin tartışmalı bölgeyi bir ay önce işgal ettiğini iddia ediyor. Eritre ise bölgeden çekilmek için şartlar öne sürüyor.

Türk işçileri geri çekiliyor

Etiyopya ile Eritre arasında süren çatışmalar nedeniyle, Etiyopya'nın Tigrey Eyaleti'nin başkenti Mekele'de ENKA şirketine ait şantiyede çalışan 160 işçinin tahliyesine karar verildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, sayıları 160 kişiyi bulan işçiler Adis Ababa Büyükelçiliğimizin planlarına uygun olarak ülkeden çıkarılacak.

Çatışmanın işçilerimizin bulunduğu bölgeye yaklaşması nedeniyle alınan önlem ardından, işçilerimiz 7 Haziran günü gerçekleştirilecek bir plan ile bölgeden geri çekilecek.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle