GeriDünya Erdoğan'ın minare çıkışı dünya basınında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  621
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan'ın minare çıkışı dünya basınında

Erdoğan'ın minare çıkışı dünya basınında
refid:13083622 ilişkili resim dosyası

İsviçre'deki minare yasağına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "faşizme işaret" ve Cumhurbaşkanı Gül'ün "İsviçrelilerin ayıbı" sözleri Alman basınında yankı buldu.

İsviçre'de yapılan referandumda halkın yüzde 57'sinin yeni minare inşasına karşı çıkmasının yankıları sürüyor. Alman Bild gazetesi internet sayfasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuyla ilgili tepkisini manşete taşıdı. Gazete, Başbakan Erdoğan'ın "minare yasağı faşizme işaret" sözlerine yer verdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün de İsviçre'deki minare yasağını 'yüzkarası" olarak nitelendirdiğine işaret etti.

Meclis'te grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, İslam fobisinin Antisemitizmin yeni bir şekli olduğunu söyledi. Erdoğan konuşmasında Avrupa'da gittikçe artan ırkçı ve faşist davranışlara dikkat çekti. Erdoğan minare yasağını "insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet" olarak yorumladı.

Bild gazetesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de İsvirçe'deki referanduma sert tepki gösterdiğine dikkat çekti. Gül referandum sonucunun "İsviçrelilerin ayıbı" olduğunu belirterek, bu sonucun Batı toplumunda İslam düşmanlığının ne kadar ileri gittiğinin bir göstergesi olduğu görüşüne yer verdi.

FRANSA VE ÇİN BASINI DA KAYITSIZ KALMADI

Diğer yandan dünyadan haber ajansları da habere ilgi gösterdi. AFP haber ajansı "Türkiye’nin liderleri Salı günü İsviçre’de yeni minare inşaatlarını yasaklayan referandum oylamasını kınarken İsviçre’nin “bu hatadan en kısa zamanda dönmesini” istedi. Ülkenin İslamcı kökenli başbakanı Recep Tayyip Erdogan oylamayı İslamofobinin ve Avrupa’da yükselen urkçı ve radikal dalgaların yansıması olarak tanımladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de oylamayı “ayıp” olarak nitelendirdi" yorumunu yaptı.

Çin haber ajansı Xinhua da ilgili haberinde "Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Salı günü yaptığı açıklamada İsviçre’de yapılan referandumun sonucunun temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu söyledi. “Bu durum İsviçreliler için bir utançtır” diyen Gül durumun yakından izlenmesi gerektiğini söyledi. Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da partisinin toplantısında İsviçre’de minarelerle ilgili oylama yapılmasının yanlış olduğunu ifade etti" satırlarına yer verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle