Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erdoğan'ın Atina ziyaretine sağcı protesto

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  06.05.2010 - 14:26 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da ekonomik krizle birlikte yükselen tansiyon Türkiye’nin de payını almasına neden oluyor.

  Yanlarına Ermeni, Kürt ve Kıbrıslı Rum dernekleri de alan aşırı sağcı Yunan gruplar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14-15 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan Atina ziyaretini protesto etmeye hazırlanıyor.

   

  Erdoğan ise bugün Ankara’da yaptığı açıklamada dün Yunanistan’da üç kişinin öldüğü gösterilerin ardından Atina ziyaretini ertelemenin gündeminde olmadığını söyledi.

   

  Yunanistan’ın aşırı milliyetçi, marjinal ve düşük tirajlı dergisi Ardin ve Riski gazetesinin düzenlediği protesto gösterisinin afişleri Atina sokaklarının bazı yerlerinde duvarlarda görülebiliyor. Bu afişlerden bir tanesi de dünkü gösteriler sırasında ateşe verilen ve can kayıplarının yaşandığı Marfin Bankası’nın Atina şubesinin duvarında yer alıyor.

   

  Çok sayıda üst düzey Yunan yetkili ve güvenlik görevlisinin olay mahallini ziyaret etmesine rağmen, harabe haline gelmiş banka binasının duvarında asılı duran bu afişe hiçbir müdahalede bulunulmaması da dikkat çekiyor.

   

   “Yeni Osmanlıcılığa ve Reayacılığa Hayır” sloganıyla düzenlenen gösteride Türkiye’nin dış politikasını ve hükümeti protesto edilmesi amaçlanıyor.

   

  Reaya, Osmanlı Devleti’nde padişahın vergi ödeyen kullarından her birine verilen isimdi. Daha sonra ülkenin Osmanlı tebaası içindeki gayri Müslimler için kullanılan bir terim haline geldi. Ayrıca Yunanca’da bu kelime Osmanlı idaresi altında yaşayan Yunanlılar için kullanılıyor.

   

  Gösterinin katılımcıları arasında “Yunanistan Ermeni Ulusal Komitesi”, “Avrupa Kimliğinin Korunması Birliği”, “Demokrat Kürt Toplumu” gibi örgütler bulunuyor.

   

  Afişin en altında Yunanistan, Ermenistan, Bizans ve sözde “Kürdistan” bayraklarıyla Kıbrıs adasının tamamını gösteren ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de bayrağı üzerinde bulunan bir harita bulunuyor.

   

  Ayrıca aynı gruplar 10 Mayıs tarihinde aynı konuyla bir panel düzenlemeyi planlıyor.

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı