Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erdoğan'dan İsrail'e Gazze çağrısı

  A.A.
  24.11.2009 - 10:18 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'i Gazze'ye yönelik izolasyonu kaldırmaya çağırırken, Türkiye'nin bölgeyi yeniden inşa etme isteğinde olduğunu ancak bu konuda Tel Aviv'den gerekli yardımı göremediklerini söyledi.

  Erdoğan, Libya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

   

  Bir gazetecinin, İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer’in Türkiye'de temaslarda bulunduğunu ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü anımsatarak, Gazze ve Ortadoğu barış süreciyle ilgili nasıl bir süreç işleyeceğini sorması üzerine, görüşmenin ayrıntıları henüz bilmediğini belirtti. Erdoğan, şöyle konuştu:

   

  “Türkiye olarak bizim yaklaşımımız, dış politikada düşman kazanmak değil, düşman üretmek değil. Biz dost kazanmanın gayreti içerisindeyiz. Ama bunu adalet çerçevesi içerisinde, barışa endeksli olarak yapalım. Komşularımızla özellikle bunu aynı şekilde sürdürelim.

   

  Başbakan Erdoğan, “Filistin-İsrail arasındaki bu sıkıntı aynı zamanda bizim de sıkıntımızdır. Bunu biz defaatle ifade ettik. Gazze ile ilgili olaylarda Şarm El Şeyh'te toplantılar yapılmıştır ama hala kapılar açılmamıştır. Oralarda bombalanan alt, üst yapı çökmüş vaziyette,” dedi.

         

  Başbakan, “Buraya Türkiye olarak bizler de yardım elimizi uzatmak istiyoruz. Bunun için bile bu konuda gerekli olumlu yaklaşım gösterilmemiştir. Biz İsrail'i bu konuları da olumlu bir şekilde ele almaya davet ediyoruz. Bu olumlu yaklaşımlar olduğu anda inanıyorum ki bölgede bizler herkesle çok rahat görüşürüz. Bugün geldiler, Dışişleri Bakanımızla görüştüler. Yarın da başka görüşmeleri olacaktır. Bütün mesele önce kendimizi barışa motive edelim” diye konuştu.

   

  “BİZİM DIŞIMIZDA DA OLUMLU GELİŞMELER VAR”

  Bir gazetecinin, “Hamas'ın kaçırılan İsrailli askeri bu hafta içinde serbest bırakabileceği, bu konudaki görüşmelerin devam ettiği söyleniyor. Bu konuda Türkiye'nin rolü oluyor mu?” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

   

   “Biz bugüne kadar bunu İsrail ile yaptığımız, beş raunt devam eden görüşmelerde, yardımcı olabileceğimizi defaatle söyledik. Hatta belli bir noktaya kadar da o süreç gelmişti. Şu anda eğer Türkiye'ye yine böyle bir görev düşerse,biz yine bu konuda aracı olmaya, elimizden gelen desteği vermeye gayret ederiz.Ancak şu anda şunu da rahatlıkla söyleyebilirim; bizim dışımızda bazı olumlu gelişmeler var. Temenni ederiz ki bu olumlu gelişmeler her iki taraf için de olumlu bir şekilde neticelenir”

   

  13 YIL SONRA İLK ZİYARET

  Libya Genel Halk Komitesi Sekreteri Bağdadi Ali El Mahmudi'nin daveti üzerine bu ülkeye 3 günlük resmi ziyaret gerçekleştireceğini belirten Erdoğan,ziyaretinin uzun süredir Türkiye'den Libya'ya başbakan düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyaret olacağını vurguladı.

   

  Ziyaret sırasında kendisine, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, milletvekilleri ve iş adamlarının eşlik edeceğini kaydeden Erdoğan, görüşmelerde Libyalı muhataplarıyla siyasi, iktisadi ilişkilerin ve işbirliğinin mevcut durumunun gözden geçirileceğini söyledi.

   

  İlişkilerin daha da geliştirilmesi ve karşılıklı olarak iki ülkenin çıkarına sonuçlar doğuracak şekilde yeni bir ivme kazandırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulunulacağını dile getiren Erdoğan, ziyaretinin Libya ile bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişi imkanı sağlaması açısından da verimli olacağını ifade etti.

   

  Başbakan Erdoğan, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına yönelik bir anlaşma imzalanmasının da söz konusu olacağını kaydetti.

   

  Ziyaret çerçevesinde, Libya Lideri Muammer Kaddafi ve Libya Genel Halk Komitesi Sekreteri Bağdadi Ali El Mahmudi ile yapacağı temasların yanı sıra diğer Libyalı yetkililerle de görüşeceğini belirten Erdoğan, Türk-Libya İş Forumu toplantısına da katılacağını söyledi.

   

  Heyetteki iş adamlarının bu ziyaret çerçevesinde Libyalı muhataplarıyla sektörel bazda bir araya gelme fırsatı bulacağını ifade eden Erdoğan, ikili ekonomik ilişkilere yeni boyut ve perspektifler kazandırılması amacıyla işbirliği imkanlarının ele alınacağını anlattı.

   

  “FARKLI BİR GELECEK İNŞA ETME ÇABASINDAYIZ”

  Başbakan Erdoğan, “Libya'ya son olarak ziyaret 13 yıl önce gerçeklemişti. Sayın Erbakan gitmişti. Kaddafi ile görüşmesi ve bu görüşmede Kaddafi’nin yaptığı açıklamalar, özellikle sert üslubu çok tartışılmıştı. Bu yönden baktığınızda bir kaygı taşıyor musunuz?” sorusuna, “Benim şu ana kadar Sayın Kaddafi ile iki kez, farklı uluslararası toplantılarda ikili görüşmelerim oldu. Ben, 13 yıl öncesinin değerlendirmesini yapmıyorum. Şu anda mevcut durumumuzu değerlendiriyoruz. Biz farklı bir geleceği inşa etmenin gayreti içerisindeyiz. Libya ziyaretimizin ana teması budur” yanıtını verdi.

   

  AB Başkanı olarak atanan Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy'un daha önce Türkiye’nin AB üyeliğine karşıt görüşler dile getirdiğinin hatırlatılması ve bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, Van Rompuy’un daha önce farklı bir konumda bulunduğunu, şimdi ise AB Konseyi Başkanı olduğunu belirterek, “Bunu hatta kendisi de açıkladılar. 'Burada AB'nin bu noktadaki ilkeleri neyse ben o ilkeler doğrultusunda hareket etmek durumundayım' dedi”diye konuştu.

   

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile dün gerçekleştirdiği telefon konuşmasında da bunun açık ve net bir şekilde konuşulduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, Brown'un bu konuda “Türkiye ile ilgili gerek bizim bakışımız gerek Başkan’ın bakışı aynı istikamette olacaktır. Bundan hiç endişeniz olmasın”dediğini iletti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı