GeriDünya Erdoğan ve Olmert’ten sürpriz buluşma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan ve Olmert’ten sürpriz buluşma

Erdoğan ve Olmert’ten sürpriz buluşma
refid:7539720 ilişkili resim dosyası

Bir günlük çalışma ziyareti için dün akşam İngiltere’ye giden Başbakan Tayyip Erdoğan bugün Londra’da İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir araya gelecek.

Olmert’in sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, daha önce programda bulunmayan bu görüşmede İran’ın nükleer faaliyetleri ve kasım ayında ABD öncülüğünde düzenlenecek Ortadoğu konferansı ele alınacak.

Erdoğan, Londra’da bugün İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile görüşecek ve Türkiye ile İngiltere arasındaki "Stratejik Ortaklık Belgesi"ne imza atılacak.

Olmert İngiltere ziyaretinden önce dün Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü. Olmert, Paris ve Londra’daki temaslarında, İran’ın nükleer silah edinmesine karşı BM Güvenlik Konseyi’nden bir karar çıkarılması için çalışıyor.

İran, atom bombası geliştirmeye çalıştığı şeklindeki suçlamaları reddediyor. Başbakan Erdoğan, İran’ın faaliyetleriyle ilgili olarak "her ülkenin barışçı nükleer teknoloji edinme hakkı olduğunu söylemişti.

Erdoğan’dan iki hafta önce de Dışişleri Bakanı Ali Babacan İsrailli yetkililerle görüşmüş ve İsrail’in 6 Eylül’de Suriye’ye yaptığı operasyon sırasında Türk topraklarına düşen yakıt tankı konusunu görüşmüştü.

Alyans hálá parmakta

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’i dün Elysee Sarayı’nda ağırlayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin boşanmasına rağmen alyansını çıkarmadığı dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle