GeriDünya Erdoğan: Savaş uçakları Ege'de silahsız uçsun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Savaş uçakları Ege'de silahsız uçsun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Atina ziyaretinin, iki dost ülkenin Yüksek Düzey İşbirliği Konseyi'nin oluşturulacak olması bakımından önemli olduğunu” söylerken, Ege'deki savaş uçaklarının silahsız uçmasını önerdi.

Başbakan Erdoğan, Yunan Devlet Televizyonu NET'e verdiği demeçte, Atina ziyareti ile Türk-Yunan ilişkileri konularına değindi.
“Yunanistan'ın bugün yaşadığı sorunların kalıcı olmadığına” inandığını ifade eden Başbakan, şöyle devam etti:

“Yunanistan'ın bu sorunları aşacağına inanıyorum. Biz de 1990'lı yılların başları ile 2001'de benzeri sorunlar yaşadık ama kararlı bir biçimde bunları aştık. Yunanistan da aşacak. Ben dost bir ülkenin başbakanı olarak Yunanlı dostlarıma emeklilerine, işçilerine ve gençlerine bu tür süreçlerin sabırla aşıldığı mesajını iletmek istiyorum. Bu tür süreçler sadece sabırla aşılır. Biz de o sıkıntılı dönemi devraldığımız iktidara geldiğim zaman benzeri bir durumla karşı karşıya kaldım, bir önceki hükümet tarafından alınan önlemleri benimsedik. Biz de kemer sıkma önlemleri aldık, ama her geçen gün daha iyiye gittik. Bunun için de Yunanistan'ın da sabır ve karlılıkla bu güç dönemi atlatacağına inanıyorum. Ama Yunan halkının herşeyi hükümetten beklememesi gerekiyor.”

Yunan halkının da alınan önlemleri desteklemesi gerektiğini, nitekim milli bir sorun yaşandığını ve el ele aşılması gerektiğini söyleyen Başbakan, “Biz de komşuluk görevi çerçevesinde dayanışma içinde olacağız ve bu süreci beraber atlatacağız” dedi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Başbakan Erdoğan, “bir ülkede demokrasi ve ekonomi olmak üzere iki egemen konu bulunduğunu” kaydetti.

Bu iki konunun birbiriyle uyumlu şekilde yolalması gerektiğini belirten Başbakan, “Yoksa kargaşa olur ve anarşizm hakim olur. İkisi de geri giderse çökersiniz. Ama bunları atbaşı götürdüğünüz zaman o ülke huzur ülkesi barış ülkesi olur. O ülke kalkınma yolunda devam eder. Eğer bunlar birbiriyle dayanışma, uyum içinde ise o zaman güçlü ilerleme kaydedilir” dedi.

“Yunanistan'ın bunu başaracağına inandığını” ifade eden Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan'ın ekonomisinin birbirlerini tamamladığına inandığını da kaydetti.

Atina'ya bakanlar ve çok sayıda işadamıyla beraber geleceğini belirten Erdoğan, iki ülke işadamlarının sektörlerine göre aralarında işbirliği yapacaklarını, bakanların ise hangi alanlarda işbirliği yapabileceklerini görüşeceklerini söyledi.

Bakanların yılda iki ila üç defa bir araya geleceklerini, başbakanların ise bir yıl Yunanistan'da, bir yıl Türkiye'de olmak üzere senede bir defa beraber olacaklarını ve bu süreci takip edeceklerini kaydeden Erdoğan, taraflar arasında ele alınacak konulardan en önemlisinin turizm olduğunu, bunun gerek Türkiye, gerekse Yunanistan için önemli bir başlık teşkil ettiğini belirtti.

Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin önemli bir destinasyon (varış yeri) ülkesi olduğunu, dolayısıyla iki ülkenin paket turizminde elele vermeleri halinde büyük başarı sağlanacağına inandığını sözlerine ekledi.

Öte yandan, “Türkiye'nin komşularıyla sıfır sorun” anlayışının iktidarın temel ilkesi olduğunu da belirten Başbakan, bu çerçevede birçok komşu ülkeyle çok sayıda sorunun çözülmesinin başarıldığını vurguladı.

“EGE, BİZİ BİRLEŞTİREN BİR DENİZ OLSUN”

“Ege'deki kıtasahanlığı konusunda da böyle bir sürecin başlamasını ve olumlu bir neticeye varmamızı umut ediyorum” diyen Başbakan, “Ancak burada birşeyin altını çizmem lazım. Ege Denizi'ni nasıl görüyoruz? Ege'ye bizi ayıran mı yoksa birleştiren bir deniz olarak mı bakacağız? Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak diyorum ki; Ege bizi ayıran bir deniz olmasın. Ege bizi birleştiren bir deniz olsun” dedi.

Sürecin böyle devam ettirilmesi halinde, Ege'nin aynı zamanda bir barış denizi haline geleceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Ege bir barış denizi olduğu zaman, ne Türkiye, Yunanistan'a şüphe ile bakar ne de Yunanistan, Türkiye'ye. Tam aksine. Her iki ülkenin de bir özgüven içinde, barış ve dayanışmaya ihtiyacı vardır” diye konuştu.

“SAVAŞ UÇAKLARI SİLAHSIZ UÇSUN”

Başbakan Erdoğan, “Ege'deki savaş uçaklarının faaaliyetleri” ile ilgili bir soruya da verdiği yanıtta, “Eğer bu savaş uçakları illa da Ege'de uçacaklarsa, ben diyorum ki, bunlar füze ve silah olmadan uçsunlar. O zaman bunlar savaş uçağı olmaz barış uçağı olur. Bu şekilde uçsunlar. Silah taşımadan uçsunlar ve tatbikatlarını yapsınlar. Eğer bunu başarırsak birçok şeyi başarırız, bunlardan biri de silahlanmanın azaltılmasa olacak” ifadesini kullandı.

“Her iki ülkenin de çok büyük savunma harcamaları olduğuna” dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Ben göreve geldiğimde savunma harcamaları birinci sıradaydı. Şimdi bunları geride bıraktık. Bütçemizin başında eğitim ve sağlık harcamaları geliyor. Biz bunlara ağırlık veriyoruz. Yunanistan'ın da bu noktada değerlendirmede bulunacağına inanıyorum. Biz savaş uçağı uçurmayı olumlu bir hareket olarak algılamıyoruz. Bunları bir kenara koyduğumuz anda, sanıyorum ülkelerimiz daha huzurlu ve daha rahat olacaktır” diye konuştu.

Silahlanma konusunda dünyada büyük meblağlar harcandığını, öte yandan milyarlarca insanın aç ve sefil yaşadığını belirten Erdoğan, “Nedir bu silah, silah, silah... Nereye varacağız? Bu harcamaları azaltarak bu silah sanayindeki paraları başka alanlara ayırabiliriz” dedi.

Türk-Yunan ilişkilerinde önemli olan konunun iki tarafın niyeti olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, kendisinin Yunanistan'ı sıklıkla ziyaret ettiğini dile getirdi.

Eski Başbakan Kostas Karamanlis döneminde değişik bir sürece girildiğini belirten Başbakan, “Ortak kıyıları olan komşu ülkeleriz. Yunan halkının büyük bölümü Türkiye'yi, Türk halkı da Yunanistan'ı iyi tanıyor. Halklarımızın ortak noktaları var. Çocukluk yıllarımda Rum işverenler ile çalıştım, yanlarında işi öğrendim” diye konuştu.

Ortak noktaların önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, Yunanistan ziyaret edildiğinde Türkiye'den göç etmiş olan dostlar ile karşılaşıldığını, dertleşildiğini belirttiği konuşmasında, “inanıyorum ki sabırla konuşulduğunda çözümlenmeyecek konu olmaması gerekir” ifadesini kullandı.
Başbakan Erdoğan, kararlılık gösterilmesi ve iradeye sahip olunması halinde sonuç alınabileceğini de vurguladı.

Erdoğan, Yunan Devlet Televizyonu aracılığıyla dost olarak nitelendirdiği Yunan halkına iki ülkenin dost oldukları mesajını göndermek istediği belirtirken, iki ülke arasında ortak kültürel alanların bulunduğunu, her iki tarafında birbirine 1999 yılında yaşanan depremlerde yardımcı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Yunan halkına, bir geçiş döneminde bulunulduğunu ve sabırlı olunması gerektiğini, yollara çıkılarak yıkıp dökmenin hiçbir yere götürmediğini söyledi.

Yunanistan'da hükümetin göreve yeni geldiğini, büyük bir mali kriz yaşanmakta olduğunu belirten Başbakan, “Eğer sabırlı olunursa Yunanistan'ın bu krizi atlatacağına inanıyorum” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Yunanistan ile dayanışma içinde olduğunu belirttiği konuşmasında, “Bu nedenle bakanlarımla birlikte sizi ziyaret ediyorum. Bu süreçte birbirimize yardım etmeliyiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle