GeriDünya Erdoğan: PYD’nin kuzey koridorunu birileri destekliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: PYD’nin kuzey koridorunu birileri destekliyor

Erdoğan: PYD’nin kuzey koridorunu birileri destekliyor

Fildişi Sahili’ne hareketi öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Suriye’nin kuzeyinde böyle bir koridorun oluşmasına imkân veremeyeceğimizi söyledik” dedi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, PYD ve YPG’nin kuzeyde sağlamak istediği koridoru birilerinin desteklediğini belirterek, “Bu destekleyenlerin kimler olduğunu sizler de bizler de takip ediyoruz. Biz Suriye’nin kuzeyinde böyle bir koridorun oluşmasına imkân veremeyeceğimizi söyledik. Bu konuda üzerimize düşen neyse yapacağımızı da söyledik. Orada terörist örgütlerin koridoru bizim için sıkıntıdır, bir tehlikedir” diye konuştu. Erdoğan, Fildişi Sahili’ne hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında Suriye’de başlayan ateşkesle ilgili şunları söyledi:

‘BÖLÜNME İLE İLGİLİ ENDİŞELER BİZDE DE VAR’

“Suriye’nin 3’te 1’inde şu anda bir ateşkes uygulaması söz konusu. Tamamında böyle bir şey söz konusu değil. Dün (önceki) gece Tel Abyad’da DAEŞ’in (IŞİD) bir saldırısı oldu. Bu saldırıda Tel Abyad’ın yüzde 70’ini yeniden ele geçirdiler. Koalisyon güçleri Tel Abyad’a hava saldırıları düzenledi. Suriye’nin diğer kesimlerinde de maalesef ateşkes yapılmış değil. Bu tür saldırılar devam ediyor. 3’te 2’si çok hareketli durumda. Temenni ederiz ki bugün yarın bu ateşkes sağlanmış olur. Bu sağlanabilirse Cenevre süreci yeniden canlılık kazanabilir. Ama bölünme ile ilgili endişeler şu anda herkeste var. Aynı şekilde bizde de var.

‘TERÖRİST ÖRGÜTLERİN KORİDORU BİZİM İÇİN SIKINTIDIR’

PYD ve YPG’nin kuzeyde sağlamak istediği koridoru birileri destekliyor. Biz Suriye’nin kuzeyinde böyle bir koridorun oluşmasına imkan veremeyeceğimizi söyledik. Bu konuda üzerimize düşen neyse yapacağımızı da söyledik. Orada terörist örgütlerin koridoru bizim için sıkıntıdır, bir tehlikedir. Buna fırsat veremeyeceğimiz tüm dostlarımıza söyledik, özellikle koalisyon güçleriyle bunu paylaştık. Şimdi dedikodusu olan şeyler baktığımız zaman üçte birin bir bölümünü de kim oluşturacak? DAEŞ. Görüşmelerde rol alan ülkeler bunu kabul edebilecek mi? Eğer kabul ederlerse teröre destek vermeleri açısından çok ciddi bir sorumluluğun altına gireceklerdir. Batıya gittiğiniz zaman Lazkiye, kuzeyinde ve güneyindeki daha öncede söylediğim gibi oluşturulmak istenen bir butik devlet anlayışı var. Bu butik devleti de kimlerin, kimler için kurmak istediğini daha önce de söylemiştim. Böyle bir gayretin içindeler. Bu gayretler inşallah gerçekleşmeyecek diye düşünüyorum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle