GeriDünya Cumhurbaşkanı Erdoğan Obama ile Rusya'yı görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Obama ile Rusya'yı görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Obama ile Rusya'yı görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'daki terör saldırısının ardından bir haftada ikinci kez telefonda görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Erdoğan ve Obama, görüşmede, IŞİD ile mücadele konusundaki işbirliğinin güçlendirilmesini ve Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceği ele alındı. 

Obama'nın 10 Ekim'de Ankara'da yaşanan terör saldırısını kınayarak taziyelerini ilettiği belirtilirken, Türkiye'nin güvenliğine yönelik tehditlere karşı ABD olarak Türkiye'yle dayanışma içinde olduklarını kaydettiği ifade edildi. İki liderin, Suriye'de siyasi geçiş süreci için gerekli koşulların oluşturulması amacıyla IŞİD'e yönelik askeri baskıyı artırmanın ve ılımlı muhalefeti güçlendirmenin ortak hedefleri olduğunu teyit ettikleri belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın görüşmede, PKK saldırılarının acilen son bulması gerektiği hususunda da mutabık kaldığı aktarıldı.

İki liderin, Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir ivme yakalandığına değinerek, soruna çözüm bulmaya yönelik çabaları desteklediklerini vurguladıkları ifade edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın, Antalya'da yapılacak olan G-20 zirvesinin gündem konuları hakkında da görüş teatisinde bulundukları bildirildi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA 

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Başkan Obama, bugün Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la IŞİD’e karşı derinleşen işbirliği konusunda telefonda görüştü. Başkan Obama, Ankara’daki 10 Ekim terörist saldırısını kınadığını bir kez daha vurguladı ve başsağlığı dileklerini, ayrıca Türkiye’nin yüz yüze olduğu güvenlik tehditlerine yönelik ABD’nin dayanışmasını sundu. İki lider, IŞİD’e karşı askeri baskıyı artırma ve politik geçiş dahil ihtilafa müzakere edilmiş bir çözüm bulmada şartlar oluşturmak için Suriye’deki ılımlı muhalif grupların güçlendirilmesi konularındaki ortak amaçlarını yinelediler. İki lider, ayrıca Türkiye’deki PKK saldırılarının durdurulmasına acil ihtiyaç olduğunda mutabık kaldılar. Buna ek olarak, Kıbrıs’ta müzakere edilmiş bir anlaşmaya doğru olumlu bir ivme olduğuna değinerek ihtilafın çözümü konusundaki desteklerini vurguladılar. Ayrıca Antalya’da yapılacak G20 Zirvesini’nin gündem maddelerini görüştüler.”