GeriDünya Erdoğan-Obama görüşmesine maç rötarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  187
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan-Obama görüşmesine maç rötarı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Obama G-20 Zirvesi'nde görüştü.

Normal olarak 00.15'te gerçekleştirilmesi planlanan görüşme 01.00'de başladı. Bunun nedeni ise Obama'nın ABD-Gana maçını izlemesiydi.

G- 20 zirvesi için Kanada’nın Toronto kentinde bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Yarım saat olarak öngörülen Erdoğan- Obama görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü. Intercontinental Otel’de, Kanada Başbakanı Stephen Harper ile eşi Laureen Harper’ın zirveye katılan liderler ve eşleri için verdikleri resepsiyon öncesinde gerçekleşen görüşmede, iki müttefik ülke arasında son dönemde gündemde olan bütün konuların, gayet açık ve net bir üslupla masaya yatırıldığı belirtildi.

Görüşmede, İran’ın nükleer programı, PKK konusu ve PKK’ya karşı işbirliği, Gazze yardım filosuna yönelik İsrail saldırısı ve sonrasında gelişen olaylar ele alındı. Türkiye, Mavi Marmara gemisinde bulunan gönüllülerin geri alınması konusunda yardımlarına teşekkür ederken, ABD tarafı da İsrail- Türkiye ilişkilerine verdiği önemi vurguladı. ABD heyeti, iki müttefiki arasında son zamanlarda yaşanan sorunlardan dolayı rahatsız olduğunu, Türkiye tarafı da, İsrail’in özür dilemesi, tazminat ödemesi ve Gazze izerindeki ablukayı kaldırması yönündeki isteklerini dile getirdi. Erdoğan, Obama’ya İsrail saldırısına ilişkin herhangi bir dosya sunmadı.

ABD'NİN KATKILARI SÜRECEK

Başbakan’a yakın kaynaklar, her iki tarafın da önem verdikleri konuların açık ve ayrıntılı biçimde görüşüldüğünü belirtti. Görüşmenin ana başlıkları arasında terör örgütü PKK’ya karşı alınacak önlemler de ele alındı ve ‘üçlü mekanizmanın yararı, bundan sonra da sürdürülmesi gerektiği, ABD’nin bu konudaki katkılarını aynen sürdüreceğini bildirdiği’ dile getirildi. Türkiye de bu konudaki beklentilerini ifade etti.

Görüşmede İran’ın nükleer faalyetleri, bu faaliyetleri ABD’nin ve Türkiye’nin nasıl değerlendirdikleri, BM yaptırımları ile ilgili kararlar, Türkiye’nin bu konudaki pozisyonunun gerekçeleri de ele alındı. Ayrıca Türkiye-İran ve Brezilya arasında gerçekleşen ‘Uranyum Takas Anlaşması’nı iki ülkenin nasıl değerlendirdikleri konuşuldu.

Görüşmeye katılan heyette Türk tarafından Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanısıra, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile büyükelçiler Namık Tan ve Fuat Tanlay katıldı. Öte yandan polis kaynaklarından alınan bilgilere göre, G 20 zirvesini protesto eden eylemcilerden 75 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle