Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erdoğan ile Papandreu, Venizelos ve Atatürk’ten daha önemli olabilir

  Yorgo KIRBAKİ /ATİNA
  11.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun “Atatürk ve eski Yunanistan Başbakanları’ndan Elefterios Venizelos’dan bile daha önemli liderler olabileceklerini” söyledi.

  Bağış, Başbakan Erdoğan’ın cuma günü başlayacak Atina ziyareti öncesi Ta Nea Gazetesi’ne verdiği demeçte “Uyanalım... Daha fazla denizaltı istemiyoruz. Bizlerin silahlanmamızdan başkaları yararlanıyor” diyerek Yunan hükümetine savunma harcamalarının karşılıklı azaltılması önerisinde bulundu.
  Silahlanmama çağrısı
  Yunanlılara “Bize güvenebilirsiniz. Dünyada bizim kadar dinamik ve faal bir Yunanistan isteyen başka bir ülke yok. Ortak geleceğimizi belirlemek elimizde” mesajı yollayan Bağış, ekonomik krizin Yunanistan’ı vurmasının bir nedeninin de silahlanma yarışı olduğunu belirterek “Birbirimize karşı korunacağımız yerde birbirimizi koruyalım” dedi.
  Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin iç politikasında olduğu kadar dış politikasında da hem ciddiyetini hem de icraat adamı olduğunu ve bunu kanıtladığını söyleyen Bağış, Atina’ya beraberinde çok sayıda dosya ile gelen Erdoğan’ın Papandreu ile yapacağı görüşmede her şeyin mümkün olduğunu kaydetti.
  Bağış “Ege’nin bir barış ve turizm şeridi, bir cennet şeridi olmasını istiyoruz. Erdoğan ve Papandreu ile şimdi elimizde olan fırsat bir daha çıkmayacak. İki lider de bir şeyler yapmak arzusunda onları desteklememiz gerek” diye konuştu.

  Erdoğan Batı Trakya’ya niye gitmiyor

  Bağış, Erdoğan’ın 2004’teki ziyaretinin aksine bu defa programına niye Batı Trakya’yı dahil etmediği sorusuna ise “Erdoğan 2004’de B. Trakya’ya gittiğinde azınlığa Yunan vatandaşı olduklarını güçlü bir Yunanistan için çalışmaları gerektiğini söylemişti. Bu sözlerine rağmen Yunanistan’da olumsuz yorumlar yapıldı. Yunan hükümetinin bugün ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz yüzünden, olumsuz bir ortam yaratılmasını ve durumun daha da kötüleşmesini istemedik” cevabını verdi. Türkiye-AB ilişkileri hakkında ise “Sabır gerek. Müzakereler tamamlandığında AB başka bir yerde Türkiye de başka bir ülke olacaktır. AB Türkiye’nin dışarıda bırakılmasının getireceği maliyeti düşünsün” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı