Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erdoğan İKÖ’de, İslam dünyasını uyardı

  Hürriyet Haber
  04.08.2006 - 00:23 | Son Güncelleme:

  Başbakan Malezya’daki zirvede, "Bugün dokunulmayanlar, yarın bana dokunulmayacak rehaveti içine girmesinler" dedi.

  MALEZYA’nın başkenti Kuala Lumpur’da toplanan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Lübnan’da "acil ateşkes" çağrısında bulunurken, toplantıya katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, tavır koymayan bazı bölge ülkelerini eleştirerek, "Bugün dokunulmayanlar, yarın bana dokunulmayacak rehaveti içine girmesinler" dedi.

  Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırılarıyla ilgili olarak, "Bugün dokunulmayanlar, yarın bana dokunulmayacak rehaveti içine girmesinler. Aynı tarafsızlık, aynı durum onlara da olabilir. Onun için bugünden tezi yok tavrımızı koyarak, adımlarımızı atmamız gerekmektedir" dedi. Erdoğan, uluslararası istikrar gücünün mutlaka BM çatısı altında olması gerektiğini belirterek, "Bu güç tarafların rızasına dayanmalı, görev tanımında olmayan bir barışı tesis etmek ya da birinden yana veya diğerine karşı olacak biçimde muhteva taşımamalıdır. Uygun siyasi koşullar hazırlandığı takdirde Türkiye bu güce katkıda bulunmaya hazırdır" dedi.

  SİNYORA BAĞLANDI

  Erdoğan konuşmasını yaparken, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora Lübnan’dan telekonferansla toplantının yapıldığı salona bağlandı. Erdoğan bağlantı sırasında konuşmasına ara verdi. "Keşke ben de aranızda olsaydım" dedikten sonra Lübnan parlamentosunda kabul edilen 7 maddelik planın İKÖ tarafından da kabul edilmesini isteyen Sinyora’ya olumlu cevap verildi.

  İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail’i bir kez daha şiddetle kınadıklarını söyledi ve acil ateşkes çağrısında bulundu.

  Ahmedinejad: İsrail yok edilmeli

  Erdoğan’ın ikili görüşme yaptığı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, toplantıda "Esas çözüm siyonist rejimin yok edilmesi ama, bu aşamada, acil bir ateşkes yapılmalı" dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı