GeriDünya Erdoğan: Ek protokolü imzalayacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Ek protokolü imzalayacağız

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk hükümetinin, Ankara Antlaşması ek protokolünün imzalanması konusunda verdiği sözün arkasında olduğunu söyledi.

Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Halk Partileri (EPP) zirvesinde AK Parti'yi temsil etmek üzere geldiği Belçika'daki temasları hakkında ayrıntılı bilgiler veren Erdoğan, dün akşam, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile bir çalışma yemeğinde buluştuğunu belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri gözden geçirme fırsatımız oldu. Enerji ve turizm başta olmak üzere ekonomik ilişkilerimizi ele aldık. Aramızdaki mevcut dış ticaret hacmini kısa zamanda 1,8 milyar dolardan 5 milyar dolara nasıl çıkaracağımızı görüştük. Enerji koridoru ve doğalgaz hattı konusunda da hattı bir an önce bitirip en kısa zamanda Karamanlis ile birlikte hudutta bunun açılışını yapmayı hedefliyoruz. Bu konuda siyasi iradeyi ortaya koyduk.”

Yunanistan'ın 17 Aralık öncesinde Türkiye'ye verdiği desteğin, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde de devam edeceğini belirten Erdoğan, bu sürecin hangi aşamasında olunduğunu Karamanlis ile birlikte değerlendirdiklerini bildirdi.

Ankara Antlaşması'nın ek protokolünün imzalanması konusunun da gündeme geldiğini belirten Erdoğan, “Verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu bildirdim” dedi ve uzmanların çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu adımın atılacağını ifade etti.

EPP ZİRVESİ

EPP liderler zirvesi toplantısında AK Parti'yi temsil ettiğini belirten Erdoğan, zirvede, son zamanlarda Maastricht kriterleri konusunda yaşanan sıkıntıların, bütçe açıkları konusunun müzakere edildiğini, Hırvatistan'ın durumuyla ilgili son gelişmelerin ele alındığını bildirdi.

“AK Parti olarak gözlemci üye sıfatıyla bu toplantıya katıldık” diyen Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin başlamasının ardından ortak üyeliğe geçiş sürecinin de başlayacağını, EPP Başkanı Wilfired Martens'in bunu ifade ettiğini belirtti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu çalışmalarda, Türkiye'nin dünyaya açık bir dış politika anlayışını geliştirmek gayretinde olduğumuzu vurgulamak isterim. Bu, uzun soluklu bir süreçtir. Adımlarımızı emin, güvenli bir şekilde atmak durumundayız. Bunun sonucunda Türkiye içte ve dışta güven ve istikrarını geliştirirerek devam ettirecektir. Son dönemde bu güven ve istikrarın oluşu ülkemizi ekonomide belli bir noktaya taşımıştır. Enflasyon rakamlarında, faiz oranlarının düşüşünde, büyüme hızında, kişi başına milli gelirin ciddi manada yükselmesinde kendini ortaya koymuştur. Artık sadece projede kalan bir Türkiye değil, raflarda yarım kalmış projelerin tamamlandığı bir Türkiye var. Bunları yaparken sosyal politikalar noktasındaki anlayışını geliştiren bir Türkiye olarak yatırımlara çok daha ağırlık veriyoruz. Dostlarımızla bir dayanışma içinde, onları Türkiye'ye çekme gayreti içindeyiz.”

BAYRAĞA SALDIRANLAR YAKALANACAK

Erdoğan, basın toplantısında, Çanakkale şehitlerini anma vesilesiyle yaptığı konuşmada, bir şeyi özellikle vurguladığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bayrağımız; milletimizin, ortak tarihimizin, kültürümüzün bir simgesidir. Bayrağımızın üzerinde herhangi bir spekülasyona, farklı tasarruflara girilmesini, bayrağımıza yönelik bu tür çirkin ve alçakça yaklaşımlar içerisinde bulunulmasını, bu milletin birer ferdi ve evladı olarak hiçbir zaman kabul etmemiz mümkün değildir.”

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun hemen gerekli takibatı başlattığını belirten Erdoğan, “yazılı ve görsel medyadaki fotoğraflardan hareketle soruşturma yapılıyor. Bayrağı bu çocukların elinden alan polislerin ifadesine göre bunlar çocuk, kısa zamanda yakalanacakları bize bildirildi” dedi.

“Nevruz gösterileri bizim ortak kültürümüzün ortaya konulduğu kutlama günlerimizdir” diyen Erdoğan, “maalesef bu yıl da nedense ağırlıklı olarak Mersin merkez seçildi. Mersin'de, kutlamalar öncesi provokasyon amacıyla hazırlanmış malzemelerle 12 kişi yakalandı, tutuklandı. Ardından olaylar esnasında 18 kişi tutuklandı. Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Muş, İstanbul'da da bu tür tutuklamalar yapıldı. Masumane gösteriler adı altında olayın illegal bir yapıya döndürülmesi bizi üzmektedir.

Erdoğan, bu olaya hükümetin duyarsız kalmasının mümkün olmadığını, yasal çerçeve içinde yapılması gerekenlerin yapılacağını belirterek, ”biz bunun için varız ve bunun için bu yolda yürüyoruz. Hiçbir zaman bayrağımıza laf ettirmeyiz” ifadelerini kullandı.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle