GeriDünya Erdoğan: Bu okulları kapatın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  398
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Bu okulları kapatın

Erdoğan: Bu okulları kapatın
refid:28023806 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurtdışındaki cemaat okullarıyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Boynuzu ülkelerini kapsayan resmi ziyaretinin ilk durağı olan Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, "paralel yapının Afrika ülkelerindeki eğitim kurumlarının durumunun görüşmelerde gündeme gelip gelmediği" sorusunu şöyle yanıtladı:
"MGK olarak bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünüm altındaki illegal örgütlere yönelik tavsiye kararımızı hükümetimize bildirdik. Hükümetimiz de bu tavsiye kararımızı Bakanlar Kurulu kararı olarak çıkarttı. Bakanlar Kurulu kararı olarak çıktıktan sonra yeni bir süreç başladı. Bu süreç artık paralel devlet yapılanmasının Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne girmesi anlamındadır. Artık bu örgüte karşı, ki ülkemizde bu inceliği fark etmeden hala bunlara 'cemaat' diyenler var, mücadelemiz kararlı şekilde sürmektedir, sürecektir. Gittiğimiz ülkelerde devlet, hükümet başkanlarıyla gerek şahsım gerekse başbakanımız, bakanlarımız, bunların konumunu anlatmak suretiyle, buraların kapatılmasını ve buralarda bunların vermekte olduğu hizmeti Milli Eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla verebileceğimizi kendilerine söylüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı da buna yönelik çalışmalarını şu anda tamamlamak üzere. Ekonomik olarak da Ekonomi Bakanlığımıza bağlı olan DEİK, sivil toplum kuruluşlarımızın bir çatı kuruluşudur, bu çatı kuruluşumuz uluslararası anlamda çok daha aktif görev üstlenmek suretiyle bu görevi ifa edecektir. Gerek fuar gerekse bu ilişkilerin düzenlemesinde DEİK bu boşluğa fırsat vermeden çalışmalarını sürdürmektedir. Nitekim bugün de burada DEİK'in organizasyonunda iş forumunu yapacağız."

Erdoğan: Bu okulları kapatın ERDOĞAN ZİYARETİNİ İPTAL EDECEK Mİ?


Erdoğan: Bu okulları kapatın Erdoğan Etiyopya'da askeri törenle karşılandı. Bando ve tören kıtası güvenlik kuvvetleri tarafından arandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, Etiyopya'nın uygulandığı kalkınma planına nasıl katkı vereceği sorusu üzerine de Türk firmalarının bu ülkede önlerinin açılması halinde gerekli adımları atacağını, Türkiye devleti olarak da işadamlarının her zaman yanında yer alacaklarını söyledi.

Türk sanayi bölgesi oluşturulması için bir Türk firmasına arazi tahsisi yapıldığını ve firmanın, tarım alanında başarılı çalışmalar yapabileceği projeler hazırladığını anlatan Erdoğan, "Etiyopya'daki 2015-2020 yılları arasındaki büyüme değişim planıyla ilgili girişimcilerimiz her şeye hazır. Sanayi bölgeleriyle her türlü işbirliğine Türkiye olarak hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Şu anda Etiyopya 50 bin megavatlık su hacmine sahip, burada üretilecek elektrik enerjisi için Türk girişimciler adımlar atacak, görüşmelere başlayacaktır" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle