GeriDünya Erbil’e tehdit
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erbil’e tehdit

Erbil’e tehdit
refid:28239755 ilişkili resim dosyası

IŞİD önceki gece IKBY’nin başkenti Erbil’e 300 kişilik bir güçle saldırdı. Peşmerge birlikleri hava desteğiyle saldırıyı püskürttü.

Amerikan yayın kuruluşu CNN’nin haberine göre saldırı sırasında bir ara IŞİD militanları ile Peşmerge güçleri arasındaki mesafe çok daraldığı için ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları IŞİD mevzilerini bombalayamadı. Daha sonra ise sabaha karşı yerel saatle 03.00’te Peşmerge güçleri IŞİD’i geriletince hava saldırıları mümkün oldu. Hava operasyonlarının yardımcı olduğunu söyleyen Peşmerge komutanları çatışmalarda 40 civarında IŞİD militanın öldürüldüğünü, Kürt güçlerinden de kayıplar olduğunu açıkladı. IŞİD’in saldırısı Erbil’e 45 kilometre uzaklıktaki Güver ve Mahmur köylerinden başladı.

DÖRT SAAT SÜRDÜ

Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanlarından Ziryan Şeyh Vesani, AA’ya yaptığı açıklamada, IŞİD’in bölgedeki Carullah, Tilerim ve Sultan Abdullah köylerini ele geçirmek için önceki gece Peşmerge mevzilerine saldırdığını söyledi. Mahmur-Güver Cephesi Sorumlusu Sirvan Barzani, 4 saat süren çatışmalar sonrası IŞİD saldırılarının püskürtüldüğünü ifade etti. Barzani, tahminlerine göre 300 kişiden oluşan terörist grubu içerisinde Tunus ve Fas’tan gelen militanlar da olduğunu ileri sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle