GeriDünya Erbil’de bomba yüklü kamyon patladı: 19 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  68
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erbil’de bomba yüklü kamyon patladı: 19 ölü

Erbil’de bomba yüklü kamyon patladı: 19 ölü
refid:6484442 ilişkili resim dosyası

Irak'ın kuzeyindeki Erbil’de bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda, biri Türk 19 kişi öldü, 5’i ağır 80 kişi de yaralandı.

ERBİL'DE PATLAMA SONRASI GÖRÜNTÜLER - Video

 

ERBİL'DEKİ PATLAMADAN KARELER - Foto galeri

 


Kürt milletvekili Mahmud Osman, saldırıyla ilgili olarak, El Kaide örgütüyle bağlantıları olduğu kaydedilen Sünni Arap örgüt Ensar El Sünnet ve yine Irak’taki El Kaide ile bağlantıları bulunan ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu Ensar el İslam grubunu suçladı. Osman, yetkililerin bir hafta önce, polisin Süleymaniye kentinde bir hücreyi ortaya çıkarmasının ardından büyük bir saldırı planlandığını öğrendiğini söyledi.

 

İRAN’I SUÇLADILAR

 

Yakalananların sorgulamaları sırasında komşu bir ülkede eğitim aldıklarını itiraf ettiklerini kaydeden Osman, "bu ülkenin İran olduğu" ifadesini kullandı. Saldırıda ölenler arasında Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ şirketinin Erbil’deki şantiyesinde çalışan Bülent Özdemir adlı işçi de bulunuyor. Erbil’in merkezindeki 60 Metre Caddesi’nde altyapı ve yol çalışmalarını yürüten firmanın Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Kızıloğlu, saldırın Taşyapı’nın şantiyesiyle alakası bulunmadığını, Irak Asayiş Merkezi’ne yönelik olduğunu belirtti.

 

ŞAMPUAN YAZIYORDU

 

Kızıloğlu, Bülent Özdemir’in patlama sırasında olay yerinde bulunduğu için hayatını kaybettiğini ifade etti. Kızıloğlu, Özdemir dışında bir işçilerinin de hafif yaralandığını bildirdi. Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne (IKDP) bağlı İçişlerinden sorumlu Bakan Kerim Sincari, "Kapının önünde patlayan kamyonun üzerinde şampuan ve çamaşır suyu yükü vardı" dedi.      

 

Giderken eşiyle helalleşmiş

 

KUZEY Irak’taki Erbil Kenti’nde meydana gelen patlamada ölen 32 yaşındaki Bülent Özdemir’in 60 Metre

/images/100/0x0/55ea2fbef018fbb8f8705120
Caddesi’nde altyapı ve yol çalışmalarını yürüten Taşyapı firmasına bağlı taşeron bir firmada silindir operatörü olarak çalıştığı belirtildi. Bülent Özdemir’in acı haberi ilk olarak amcası Yakup Özdemir öğrendi. Ali ve Mukaddes Özdemir çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan Bülent Özdemir’in evli olduğu, 11 yaşında konuşma özürlü Cihan ve 5 yaşında Kevser adlı iki çocuğu bulunduğu ifade edildi. Oğlunun geçen ay birkaç günlüğüne kendilerini ziyarete geldiğini söyleyen Mukaddes Özdemir ise "1 Mayıs’ta giderken içimde garip bir his oluşmuştu. Gitmesini hiç istememiştim. Benimle helalleşmişti" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle