Dünya Epilepsi hastasının beyni mikron mikron ayrılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Epilepsi hastasının beyni mikron mikron ayrılıyor

Epilepsi hastasının beyni mikron mikron ayrılıyor

ABD’nin Connecticut eyaletinde bir fabrika işçisiyken ölen epilepsi hastası ve hafıza sorunlu Henry Gustav Molaison’un beyni, ölümünün birinci yıl dönümünde bilim için parçalara ayrılmaya başladı.

Uzun süre adı açıklanmayan Molaison, 2 Aralık 2008’de 82 yaşında hayata veda etmeden önce beynini bilime bağışladı. Ölümünün birinci yıl dönümünde benzersiz olan beyni, normal ameliyatların dışındaki bir yöntemle parçalara ayrılmaya başladı. Ameliyat, internet üzerinden canlı yayımlandı.
Molaison’un sıra dışı öyküsü, 1953’te cerrahların epilepsi nöbetlerine çare olması için hastanın beyninin bazı bölümlerini almasıyla başladı. Sonunda, beyninin hipokampus bölümünün büyük bir bölümü çıkarıldı. Ameliyat, Molaison’un nöbetlerinin şiddetini azalttı, belleğinde var olan bilgilere zarar vermedi. Bilim, birçok şey öğrenirken ve sayısız deneyden sonra konuşmak, yürümek gibi birçok hayati işlevi denetleyen motor belleğin yeni bilgiler öğrenebildiğini keşfederken, Molaison’un belleği ameliyattan sonra kayıt yapma yeteneğini yitirdi. Yaşamını yitirdikten sonra Molaison’un beyni Califonia’daki beyin inceleme laboratuvarına götürülmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle