GeriDünya Engelliler yetimhanesinde facia: 8'i çocuk 10 kişi öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engelliler yetimhanesinde facia: 8'i çocuk 10 kişi öldü

Engelliler yetimhanesinde facia: 8'i çocuk 10 kişi öldü
refid:17083102 ilişkili resim dosyası

Estonya’da dün engelli çocukların kaldığı bir yetimhanede çıkan yangında 8’i çocuk 10 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Marko Pomerants, yangının kaynağıyla ilgili soruşturma başlatıldığını, durumun en kısa zamanda aydınlatılacağını söyledi.

ENGELLİLER YETİMHANESİNDE FACİA / FOTO GALERİ

 

Olayla ilgili dün yapılan ilk belirlemelere göre Estonya’nın batısında bulunan Haapsulu’daki yangında ölenlerin tamamının çocuk olduğunu bildirmişti.

 

Ancak daha sonra yapılan açıklamalarda ölenlerin sekizinin 7 ile 16 yaşları arasında olduğu, diğer iki kişinin ise 20-21 yaşlarında yetişkinler olduğu belirtildi. Yetişkinlerin de yetimhanenin sakinleri olduğu ifade edildi.

 

Yetimhanede kalan çocukların çoğunun tekerlekli sandalyeye mahkum olduğu ve yangın çıktığında kaçmayı başaramadığı bildirildi.   

 

Şehirde bulunan hastanenin başhekimi Kai Tennisberg gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurbanların tamamı hastaneye getirildi. Beş tanesi hastaneye geldiği sırada zaten ölmüştü, diğer beşinin ise yoğun bakıma kaldırıldığını belirtti.

 

Yaralanan iki bakım evi görevlisinin ise sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

 

Olayla ilgili olarak bugün Estonya genelinde yas ilan edildi, siyah kurdeleli bayraklar yarıya indirildi.

 

Bundan dört yıl kadar önce de Estonya’nın komşusu Letonya’da yaşlı ve engellilerin yaşadığı bir bakım evinde benzer bir yangın yaşanmış, 26 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Letonyalı yetkililer yangının çok soğuk dolayısıyla aynı anda çalıştırılan bir çok elektrikli ısıtıcının yarattığı elektrik kontağından kaynaklandığını belirlemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle