GeriDünya Engelli yarış gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engelli yarış gibi

3 Ekim’de alınan tarihi kararın ardından başlayan Türkiye’nin üyelik müzakereleri engelli yarış gibi devam edecek.

Bir yıllık takvim şöyle:

Tarama Süreci: 20 Ekim’de mevzuatın karşılaştırıldığı süreç başlayacak.

İlerleme raporu: 9 Kasım’da AB Komisyonu ‘ilerleme raporu’nu yayınlacak. Müzakerelere başlamış bir ülke olduğundan raporun sert olması bekleniyor.

AB zirvesi: 16 Aralık’ta AB liderleri ilk kez buluşacak.

TÜRKİYE’nin Avrupa Birliği ile ilk randevusu, 20 Ekim’de başlatılacak ‘Tarama Süreci’ (Screening) ile gerçekleşecek. Müzakereleri yapılacak olan 35 başlığın teker teker AB-Türkiye mevzuatının karşılaştırılması anlamına gelen bu süreçte, bazı konuların müzakereleri de başlatılacak.

Özellikle bilim ve teknoloji, eğitim ve zaman alacağı öngörülerek tarım, müzakeresi hemen başlatılacak konular arasında sayılıyor.

İlerleme raporu AB Komisyonu ise 9 Kasım’da Türkiye ile ilgili ‘İlerleme raporunu’ yayınlayacak. Bu raporun daha öncekilere nazaran ‘daha katı’ olması bekleniyor. Komisyon yetkilileri, müzakerelere başlayacak olan bir ülkeye karşı, ‘nasıl olsa müzakerelerde bazı konular çözülür’ duygusuyla hareket edildiğini, 9 Kasım raporunun ise ‘müzakerelere başlamış bir ülke’ için hazırlanacağının göz önüne alınması gerektiğini ve bu raporun diğerlerine nazaran daha ‘ciddi’ ve ‘beklentilerin hiçbir kelime oyunu yapmadan’ dile getirildiği bir rapor olacağını söylüyorlar.

AB zirvesi Avrupa Parlamentosu da, Hollandalı Camiel Eurlings’in kaleme alacağı bir Türkiye raporunu Aralık ayında ele alacak. Daha sonra 16 Aralık’ta gerçekleşecek olan AB liderler zirvesinde, bu raporların bir ön değerlendirmesi yapılacak.

ORHAN PAMUK DAVASI

AB Komisyonu’nun raporunda, ‘düşünce ve ifade özgürlüğüne’ önemli bir bölüm ayrılması ve özellikle reformların uygulanmasındaki eksikliklere vurgu yapması bekleniyor. Bu bağlamda, bir demeci nedeniyle yargılanacak olan Orhan Pamuk’un duruşmaları, AB tarafından çok yakından izlenecek. ‘Kültürel haklar’ konusunda da Ankara ile Brüksel arasında sertleşmelerin olması ve bu nedenle Türkiye’nin sıkça AP içinde ‘hedef’ haline gelmesi bekleniyor.

2006 PROGRAMI

Önümüzdeki yıl bir Kıbrıs krizi muhtemel görünüyor. AB’nin yayınladığı ‘Karşı deklarasyona’ göre, Türkiye’nin liman ve havaalanlarını açması ile ilgili gelişmenin ilk denetimi gelecek yıl yapılacak. Gerçekleşmemesi halinde, ‘Malların Serbest Dolaşımı’ ya da ‘Ulaşım’ gibi müzakere başlıklarının açılmasının söz konusu olmadığı belirtilmişti. Bu nedenle gelecek yılki muhtemel krizin BM tarafından başlatılabilecek ‘çözüm sürecine’ endeksli olabileceği belirtiliyor. Türkiye’nin de AB’ye 2006’da KKTC’nin izolasyonuna son verme konusunda ‘baskı’ kurması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle