Dünya Haberleri

DÜNYA

  Endonezya'dan Kim Jong-un'a ödül

  Hürriyet Haber
  04.08.2015 - 06:11 | Son Güncelleme:

  Endonezya’nın kendisini, “insanlık ve dünya barışına adamış bir kuruluş” olarak tanımlayan Sukarno Merkezi tarafından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a ‘Küresel Devlet Adamı Ödülü’ verildi. Ödülü, Endonezya bağımsızlık hareketinin lideri Sukarno’nun kızı açıkladı.

  Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un'la ilgili dünya basınında yer alan haberleri "Batı'nın kara propagandası" olarak nitelendiren Sukarnoputri, "İnsan hakları ihlalleriyle ilgili suçlamalar gerçeği yansıtmıyor" dedi.

  Sukarnoputri barış ödülünün Kuzey Kore lideri Kim'e verilme nedenini de şu sözlerle savundu: "Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un genç yaşına rağmen, emperyalizmle savaşmış Kuzey Kore'nin büyük lideri Kim Il-sung'un ideallerini ileriye taşıyor. Kim Jong Un ödülü almaya hak kazanıyor çünkü yeni sömürgecilikle savaşıyor."

  Endonezya'nın ilk devlet başkanı olan Ahmed Sukarno, 1950 yılında Kuzey Kore ile ilişki kuran ilk liderlerden biri oldu. Sukarno adına verilen barış ödülü 2001 yılında Kuzey Kore lideri Kim Il-sung'a verilmişti.

  Söz konusu ödül geçmişte Hindistan lideri Mahatma Gandi ve Myanmar'ın insan hakları savunucusu muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'ye verilmişti.

  Etiketler: Kim Jong Un , Endonezya
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı