GeriDünya 2018'in ilk Ay Tutulması için geri sayım başladı... Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ne zaman?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2018'in ilk Ay Tutulması için geri sayım başladı... Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ne zaman?

2018'in ilk Ay Tutulması için geri sayım başladı... Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ne zaman?

Ay Tutulması'nın ne zaman ve saat kaçta başlayacağına yönelik sorular erkenden başladı. 150 yıldan fazla süredir görülmeyen bir gökyüzü gösterisi olan Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması kısa süre sonra gerçekleşecek. Amerikan Havacılılık ve Uzay Ajansından yapılan açıklamada tutulmanın Kuzey Amerika'nın Batı sahillerinden Pasifik Okyanusu'nun doğu kıyılarına kadar bölgede doğrudan gözlemlenebileceği belirtildi. Peki Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ne zaman?

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması için geri sayım başladı. En önemli gökyüzü olayları içerisinde yer alan bu tutulmaya 'Mavi' denmesinin sebebi bir ay çerisinde yaşanan ikinci Dolunay olmasından, 'Kanlı' denmesinin sebebi, tutulma anında Ay’ın etrafında Güneş’ten yansıyan ışınlar, Ay’ı adeta kızılımsı bir renge boyamasından kaynaklanıyor. Peki Ay Tutulması ne zaman? Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması saat kaçta?

En son 1886 yılında görüldüğü düşünülen Süper Kanlı Mavi Ay tutulması, doğa olayı tutkunları tarafından heyecanla takip ediliyor. BlueMoon’un karşılığı olan Mavi Ay tutulması gökyüzü meraklıları için görsel bir şov sunacak. 150 yılda bir gerçekleşen  Ay Tutulması'nın 31 Ocak 2018 Çarşamba günü Türkiye saati ile 13:51 ve 19:08 saatleri arasında gerçekleşecek. 

SÜPER AY NEDİR?

Dünyanın uydusu olan Ay, dünyanın ekseni etrafında dönüyor. Ancak yörüngesi tam daire olmadığı için dönem dönem Ay, Dünya'ya yakınlaşıyor ve uzaklaşıyor. Ay ile Dünya arasındaki uzaklığın ortalama  383 bin kilometre olduğu biliniyor. 31 Ocak'ta Ay ile Dünya arasındaki uzaklık daralacak ve Ay her zamankinden daha büyük görünecek.

MAVİ AY NEDİR?

Dünya'da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında görülen dolunay, gökbilimciler tarafından 'Mavi Ay' olarak tanımlanmıştır. Aslında Ay’ın rengi değişmemekte, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir.

'Mavi Ay' terim olarak 1946 yılında “Sky& Telescope” dergisi tarafından kullanılmıştır, ancak tanım tam olarak 'Mavi Ay’ı karşılamamıştır.

'Mavi Ay', ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın 'Mavi Dolunay', 1991 yılında görüntülendi.

Bir sonraki 'Mavi Ay'ın 2020 yılında yaşanması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle