GeriDünya En muammalı gezi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En muammalı gezi

En muammalı gezi
refid:3773431 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en esrarengiz liderlerinden biri olan komünist Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il’in gizlice Çin’i ziyaret ettiği yolundaki haberler dünya gündemini hareketlendirdi. Kim’in trenle Şanghay’a gittiği öne sürülürken, bazı basın organları ise K.Kore liderinin aslında savaş uçağı pilotu olduğunu ve şimdi de uçakla ilk yurtdışı gezisini gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

KOMÜNİST Kuzey Kore’nin egzantrik lideri Kim Jong-il’in esrarengiz bir şekilde Çin’i ziyarete gittiğiyle ilgili iddialar her kafadan ayrı sesin yükselmesine neden oldu. Kimine göre uçaktan korkan Kim, trenle Çin’in Şanghay kentine gitti, kimine göre ise asıl hedefi Rusya. Kullandığı ulaşım aracıyla da ilgili bir görüş birliği söz konusu değil. Bu kez de Kim Jong-il’in treni tercih ettiği söylenirken, bazıları ise Kuzey Kore liderinin aslında jet pilotu olduğunu ve uçakla ilk yurtdışı gezisine çıktığını iddia ediyor.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’na göre Kim, üç gün önce Şanghay’dan direkt bir uçuşla Çin’in ticari başkenti olan Şanghay’a giderek, uçakla ilk yurtdışı gezini gerçekleştirdi. Kuzey Kore’nin propaganda makinası, batının halkı yoksulluktan kırılırken bolluk ve lüks içinde bir hayat sürmekle suçladığı Kim’in pekçok marifeti arasında başarılı bir savaş pilotu olduğunu da sıralıyor. Ancak daha önce uçaktan korkan Kim’in Moskova’ya gitmek için Rusya’yı bir baştan öte başa katettiği biliniyor.

Yine Kim’in nereye gittiğine dair de bir netlik sözkonusu değil. Yonhap Haber Ajansı, diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberinde aslında Kim’in nihai hedefinin Rusya olduğunu, giderken Çin ekonomisinin kalbinin attığı Şanghay’a da uğradığını öne sürdü. Kim daha önce Çin’e yaptığı üç ziyarette de Şanghay’ı ziyaret etmiş, General Motors Fabrikası’nı gezmiş, meşhur bir caddesinden alışveriş yapmıştı. Rus ve Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Kuzey Kore liderinin nerede olduğuna dair bir açıklama yapmazken, Güney Koreli yetkililer, Kim’in gezisiyle ilgili çıkan söylentileri araştırdıklarını söylemekle yetiniyor. Kuzey Kore liderinin 2004 yılında müttefiği Çin’e yaptığı ziyaret de ancak ülkesine geri döndükten sonra açıklanmıştı. Kuzey Kore liderinin 2001 yılında trenle Moskova’ya yaptığı gezi de 24 gün sürmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle