GeriDünya En korkunç kasırga geliyor: Irma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En korkunç kasırga geliyor: Irma

En korkunç kasırga geliyor: Irma

Harvey Kasırgası’nın yaralarını henüz saramayan ABD’yi bu kez, en üst seviye olan beşinci kategorideki Irma Kasırgası vuracak.

KARAYİPLERİ VURDU, YIKTI
Atlantik Okyanusu’nda ilerleyip kısa sürede beşinci kategoriye yükselen Irma, dün Karayipleri 298 kilometre hızla vurdu. Turistik adalar St Barts, Saint Martin ve Barbuda’da su baskınları, yıkımlar ve ölümler oldu. ABD’li uzmanlar Irma’nın hafta sonu Meksika Körfezi’ni geçip anakarada Florida’dan Kuzey Carolina’ya kadar büyük bir alanda etkili olmasını bekliyor.

FLORIDA'DA OLAĞANÜSTÜ HAL
Olağanüstü hal ilan edilen Florida’da bazı bölgelerde yaşayanlar için zorunlu tahliye kararı alındı. Halk marketlerin ve benzincilerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. ABD Başkanı Trump “Teksas’ta iyi iş yapan ve yapmakta olan ekibim Florida’da. İstirahat yok” dedi. AP’nin bilim muhabiri de “25 yıldır kasırga üzerine çalışıyorum. Irma gibi bir şey görmedim” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletlerden (BM) yapılan açıklamada, Karayipler'deki Irma Kasırgası'nın mağdurlarına yardım etmek için Barbados'a ve Haiti'nin kuzeyine ekip gönderildiği belirtildi. Açıklamada, kasırgadan 37 milyon kişinin etkilenebileceği ifade edildi. 

Öte yandan, Karayipler'in kuzeyinde etkili olan Irma Kasırgası nedeniyle en az 3 kişinin öldüğü duyuruldu.  Irma Kasırgası, geçtiği adalar boyunca evlerin hasar görmesine ve sellere neden oldu. 

ABD Ulusal Kasırga Merkezi ise saatteki hızı yaklaşık 300 kilometreye ulaşan ve en tehlikeli kasırga türü 5'inci kategoride yer alan Irma'nın
Karayipler'in ardından Virgin Adaları'nı ve Porto Riko'nun kuzeydoğu sahillerini vurmaya başladığını açıkladı. 

ABD Ulusal Hava Dairesi, Guadeloupe, Porto Riko ve Florida'da 1928 yılında 2 bin 748 kişinin ölümüne neden olan San Felipe Kasırgası'ndan bu yana Porto Riko'nun Irma büyüklüğünde bir kasırga görmediğini bildirmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump ise hafta sonu Florida'ya ulaşması beklenen Irma nedeniyle Florida, Porto Riko ve Virgin Adaları'nda acil durum ilan etmişti. Ayrıca kasırga nedeniyle Bahamalar'da 6 ada tahliye edilmişti. 

Leeward Adaları'nda 3,4 metre yüksekliğinde dalgalara yol açan Irma Kasırgası'nın, Turks ve Caicos Adaları'nda hafta sonuna doğru 6 metrelik dalgalar oluşturacağı tahmin ediliyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle