GeriDünya En büyük toplu idam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  165
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En büyük toplu idam

En büyük toplu idam
refid:8969553 ilişkili resim dosyası

Gizli dosyalar 58 yıl sonra açığa çıktı. Katliam gibi toplu idamın fotoğrafları vahşeti ortaya koydu.

Diri diri mezara ittiler

Amerikan Ulusal Arşivi'nde bulunan bu korkunç fotoğraflar Amerikan Ordusu tarafından ilk kez 5 Mayıs günü yayınlandı. 58 yıl boyunca gizli tutulan vahşet, tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. Fotoğraflar, 1950 yılının Temmuz ayında Güney Kore'de çekilmiş. Güney Koreli siyasi mahkumların, Güney Kore ordusu tarafından topluca idamları işte böyle kayıtlara geçmiş.

Bugüne kadar kamuoyuna açıklanmayan bu görüntüler, insanların kanını dondurdu. Önce mezarlarını kendi elleriyle kazmaya zorlanan mahkumlar, daha sonra toplu mezarın içine itildi. Direnenler zorla atıldı. Sonra üzerlerine kurşun yağdırıldı. Cansız bedenler doğruca mezarın içinde olduğundan, askerler onları gömmek için bile zahmet etmedi. Sadece üstlerine toprak atıldı.

Olayı araştıram tarihçiler, Temmuz 1950'de, Güney Kore'nin Daejeon kenti yakınında gerçekleştirilen toplu idamlar sırasında 7 bin siyasi mahkumun öldürüldüğünü belirtiyor. Daejeon toplu idamı, şimdiye kadar ortaya çıkmış, tarihin en büyük toplu idamı olduğu tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle