GeriDünya En az 30 milyar dolar gerekiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En az 30 milyar dolar gerekiyor

Afganistan'ın yeniden imarı ve kalkınması için Washington'da düzenlenen toplantıda, ülkeye en az 30 milyar dolarlık yardım gerektiği dile getirildi.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 21 ülkenin temsilcileriyle, Dünya Bankası, Avrupa Birliği ve İslam Kalkınma Bankası'nın katıldığı toplantı sonunda Afganistan'ın yeniden imarı projesinin vakit geçirmeden başlatılması kararı alındı. Toplantıda Türkiye'yi Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu temsil etti.

Afganistan'ın ilk aşamada tarım, su, eğitim ve mayınların temizlenmesi gibi alanlarda yardıma ihtiyaç duyduğu belirlendi.

Toplantının evsahipleri ABD'li ve Japon yetkililer, grubun aralıkta Viyana'da toplanacağını açıkladılar.

Bu arada Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve BM Kalkınma Programı da önümüzdeki hafta İslamabad'da Afganistan'ın yeniden imarıyla ilgili bir toplantı yapacak.Program çerçevesinde tohum yardımı yapılacak, mültecilerin geri dönüşü sağlanacak, okullar yaptırılacak, kadınlar öğretmenlik görevine getirilecek, elektrik ve su şebekeleri ile yollar onarılacak.

Yardımla ilgili ilk toplantıda Suudi Arabistan ön plana çıktı. Toplantı sonucunda 4 eşbaşkan seçildi. Yönlendirme Komitesi diye adlandırılan bu dört eşbaşkan, ABD, Japonya, AB ve Suudi Arabistan'dan oluşuyor. Yorumcular, Taliban'ı besleyip finanse edenin Riyad olduğunu iddia ederek, ‘‘Ülkeyi harabeye çevirdiler şimdi de yeniden inşaasında söz sahibi oldular. Beyaz Saray Yönetimi üzerindeki petrol nüfuzunu kullandılar’’ diye konuştular.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle