GeriDünya "Emperyal Hedeflere Hizmet" madalyası verilmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Emperyal Hedeflere Hizmet" madalyası verilmiş

"Devlet dairelerinden Atatürk resimleri indirilsin", "Kürtlere özerklik verilsin", "PKK’yla görüşme başlatılsın" sözleriyle büyük tepki toplayan Avrupa Parlamentosu’nun İngiliz Üyesi Andrew Duff’a kuralı "Tanrıya ve Emperyal Hedeflere Hizmet" olan rütbe verildiği ortaya çıktı.

Türkiye-AB Ortak Parlamento Komitesi Başkan Yardımcısı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Andrew Duff Liberal Demokrat bir politikacı ve Avrupa Parlamentosu’na Doğu İngiltere’den seçilerek girdi. AP’ye ilk kez 1999’da giren Duff, 2004 seçimlerinde de sandalyesini korudu. 1982 ve 1990 arası Cambridge Belediye Meclis Üyeliği yapan Duff, 1994 ve 1997 yılları araında İngiliz Liberal Demokrat Parti’de başkan yardımcılığında bulundu.

EMPERYAL HEDEFLERE HİZMET ETMİŞ

Andrew Duff hizmetleri dolayısıyla, 1997 yılında İngiltere’de Kraliyet tarafından verilen "Officer of British Empire-OBE" şeref rütbesi ve bunu simgeleyen madalya aldı.

İngiltere Kralı 5’inci George tarafından ihdas edilen şeref rütbeleri, İngiliz İmparatorluğu’nun en üstün payeleri olarak biliniyor. Beş şeref rütbesi, "Knight or Dame Grand Cross-GBE", "Knight or Dame Commander-KBE, DBE", "Commander- CBE", "Officer-OBE", "Member-MBE" adlarını taşıyor. Her rütbeye ait madalya da bulunuyor.

Bunlardan "Officer of the British Empire-OBE", politika, memuriyet gibi sivil servislerde İngiltere’ye hizmet edenlere veriliyor.

Şeref rütbesinin kimlere verileceği ise tanımı için kullanılan özdeyişte yatıyor. İngiliz İmparatorluk Şeref Rütbeleri, "Tanrı ve İngiliz İmparatorluğu" için hizmet etmiş kişilere veriliyor.

CHURCHİLL’İN RESMİ DE Mİ İNECEK?

Türkiye-AB Ortak Parlamento Komitesi Başkan Yardımcısı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Andrew Duff, Türkiye ile AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği’nin düzenlediği seminer çerçevesinde Cuma günü Türk gazetecilere Brüksel’de açıklamalrda bulundu. Diyarbakır ve diğer bölgelere "özerklik" verilmesini öneren Duff şu görüşleri savunmuştu:"Türkiye AB sürecinde kendisini ayağından vurmakta ısrar ediyor. Pamuk davası kaotik bir süreç. Bundan sonra benim gibiler Türkiye’yi artık nasıl savunacak? Türkiye Avrupa’nın hakiki partneri olabilmek için klasik milliyetçi Kemalizm’le mücadele etmelidir. Devletin gücü azaltılmalıdır. Kemalizm reforme edilmeli ve bu eski liderin fotoğrafları kamu binalarının duvarlarından indirilmelidir. Atatürk büyük adamdı, ülkesini batılılaştırmak istiyordu. Ancak 1920’lerden kalan birçok devletçi yapı hala duruyor. Atatürk yaşasaydı AB ile üyeliği imzalayabilir miydi diye sormak lazım. Bence hayır."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle