GeriDünya Emniyet: İstanbul'dan 15 Richard geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emniyet: İstanbul'dan 15 Richard geçti

Ayakkabısında plastik patlayıcı ile yakalanan 28 yaşındaki Richard Reid, İstanbul'a geldiğini söylerken, Emniyet, kente aynı isimde 15 kişinin uğradığını ama hiçbirinin bombacının tanımına uymadığını bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan, dün yaptığı haftalık basın toplantısında, ABD'de uçakta plastik patlayıcı ile yakalanan Richard Reid'in Türkiye'ye giriş yaptığı yönündeki bir soruya şu karşılığı verdi: ‘‘Bu olay olduktan sonra biz gerekli incelemeleri yaptık. 1996 yılından beri Türkiye'ye 15 Richard Reid girmiş. Ancak bunların bir çoğu 1943-1949 doğumlu veya 14 yaşında. Onların durumu yakalanan bu şahsa uymuyor. Ayrıca, ne ABD'den, ne başka bir ülkeden Reid ile ilgili bize bir talep gelmedi.’’

TUR ATMIŞ

Paris-Miami seferini yapan bir Amerikan uçağını ayakkabısındaki patlayıcıyı patlatarak havaya uçurmaya kalkışan eylemcinin geçtiğimiz aylarda Mısır, İsrail, Pakistan, Fransa, Belçika ve Hollanda'yı kapsayan bir tura çıktığı Temmuz ayında İstanbul'a da uğradığı öne sürüldü. ABD'de sorgulanan Richard Colvin Reid, Temmuz ayında Mısır'dan İstanbul'a, daha sonra İsrail El Al Havayolları ile Tel Aviv'e geçti. İngiliz pasaportuyla seyahat eden Richard Reid, kuşkulu tavırları nedeniyle Ben Gurion Havalimanı'nda kısa bir süre göz altına alındıktan sonra serbest bırakıldı. İngiltere'de hapiste yatarken Müslüman olan ve Abdülrahim adını alan Richard Reid, 10 gün kadar İsrail'de kaldıktan sonra Pakistan'a geçti. ABD'nin elinde bulunan El Kaide üyeleri, fotoğraflarından Richard Reid'i tanıdıklarını ve kampa katıldığını söylediler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle