Dünya Haberleri

DÜNYA

  Emeklilik protestosu Belçika Başbakanı'nı sinirlendirdi

  AA
  19.12.2017 - 18:09 | Son Güncelleme:

  Belçika’nın başkenti Brüksel’de sokaklara çıkan yaklaşık 25 bin kişi, hükümetin emeklilik reformunu protesto ederken Belçika Başbakanı Charles Michel protestoculara sert çıktı: “İşçi sendikaları ve muhalefet yalan söyleyerek toplumda korkuya neden oluyor.”

  BELÇİKA’DAKİ çeşitli işçi sendikalarının çağrısı üzerine 25 bin kişi Brüksel merkezinde bulunan Kuzey Tren Garı önünde sabah saatlerinde buluştu. Protestocular, buradan birkaç kilometre mesafedeki Midi Tren İstasyonuna kadar yürürken toplu ulaşımda aksamalara neden oldu. Yaklaşık 3 saat süren protesto yürüyüşünde, hükümete emeklilik şartlarının düzeltilmesi çağrısı yapıldı.

  Emeklilik protestosu Belçika Başbakanını sinirlendirdi

  İŞÇİ SENDİKALARI BİRLEŞTİ
  Belçika’nın çeşitli şehirlerinden gelen protestocular, emeklilik şartlarını ıslıklar ve yaktıkları meşalelerle protesto ederken, sendikaları temsil eden renkli giysiler ve flamalar dikkatleri çekti.
  Ülkenin büyük işçi sendikaları, ortak yayınladıkları bildiride, hükümetinin kemer sıkma tedbirleri doğrultusunda emeklilik siteminde uygulamaya koyduğu kesintiler ve değişiklikler eleştirildi.

  Emeklilik protestosu Belçika Başbakanını sinirlendirdi

  EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1500 EURO OLSUN
  Hastalık izin günleri ve işsiz kalınan dönemlerin emekli ikramiyeleri ve maaşların hesaplanma sistemine dahil edilmesi gerektiğine dikkat çekilen bildiride, Belçika’da en düşük emekli maaşlarının bin 500 euro olması istendi.
  Emeklilik yaşının kademeli olarak 2030’da 67’ye yükseltilmesi de eleştirilerek uygulamanın 65 yaşa geri çekilmesi talep edildi.

  Emeklilik protestosu Belçika Başbakanını sinirlendirdi

  170 BİN YENİ İSTİHDAM YARATTIK
  Belçika Başbakanı Charles Michel de protestoyla ilgili, “İşçi sendikaları ve muhalefet yalan söyleyerek toplum genelinde korkuya neden oluyor” açıklaması yaptı. Michel, emeklilik reformu sayesinde ülkede 170 bin yeni istihdam ortaya çıktığını belirterek, emeklilik reformunun sosyal uyumu sağlamaya katkıda bulunduğunu iddia etti.

  Emeklilik protestosu Belçika Başbakanını sinirlendirdi

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı