GeriDünya Elton John: Eşcinsel hakları konusunda Putin'le görüşmek isterim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elton John: Eşcinsel hakları konusunda Putin'le görüşmek isterim

Elton John: Eşcinsel hakları konusunda Putin'le görüşmek isterim
refid:30060797-spot ilişkili resim dosyası

Dünyaca ünlü sanatçı Elton John, eşcinsel hakları konusunda "aptalca" olarak tanımladığı yaklaşımına ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşüp tartışmak istediğini söyledi.

Ukrayna'da Devlet Başkanı Petro Poroşenko'yla görüşen ve ülkesinin gay, biseksüel, lezbiyen ve transeksüel haklarına daha güçlü destek vermesi çağrısında bulunan Sir Elton, önde gelen iş adamlarıyla da bir araya geldi ve onlardan LGBT bireylere sırtlarını dönmemelerini istedi.

Rusya'da 2013 yılında çıkarılan ve eşcinsel propagandayı suç sayan yasaya ağır eleştiriler yönelten Elton John, "Saçmalama. Sen Rusya'nın Cumhurbaşkanısın ve çıkıp böyle aptalca şeyler mi söylüyorsun" diye konuştu.

Putin'in eşcinsellere karşı tutumunun "ayrıştırıcı, önyargılı ve aptalca" olduğunu söyleyen John, BBC'nin diplomasi muhabiri Bridget Kendall'a Putin'le görüşmek istediğini söyledi ve ekledi:

"Benimki boş bir umut. Kapıyı kapadığında arkamdan gülebilir, benim için 'tam bir ahmak' diyebilir; fakat en azından 'denedim' diyebilmenin vicdani sorumluluğuna sahip olduğumu düşünebilirim."